Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grono ludzi zgromadzonych w synagodze

XI Konferencja UWr w Południowej Wielkopolsce

W Ostrowie Wielkopolskim 16 listopada 2023 roku odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Lokalna społeczność żydowska”. Jest to już na stałe wpisane wydarzenie naukowe przygotowywane od 11 lat przez Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski. Ta pracownia Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych jest przykładem udanej współpracy akademicko- samorządowej, która przez te wszystkie lata wypełniając swoje obowiązki statutowe, doskonale promuje Uniwersytet Wrocławski na tym terenie. Zgłoszone referaty w dużej części ukazywały stosunek ludności polskiej, niemieckiej do żydowskiej, odsłaniając niekiedy niechlubne karty z naszej wspólnej historii.

Na uroczystość inauguracji konferencji przybyły nie tylko władze Ostrowa Wielkopolskiego, ale także włodarze innych miast współpracujących z Ośrodkiem, a także władze powiatu, radni zarówno województwa, jak i poszczególnych miast Wielkopolski. Należy przy tej okazji zaznaczyć, że pracownicy Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych od blisko 20 lat służą nieodpłatną pomocą merytoryczną przy wykonywaniu różnych miejscowych inwestycji i wydarzeń naukowo- edukacyjnych (m. in. rekonstrukcja macew, budowa lapidariów, odczytywanie inskrypcji) nie tylko w Ostrowie, gdzie działa Ośrodek, ale także w innych miastach południowej Wielkopolski. Tego dnia impuls do zebrania się w ostrowskiej synagodze tak licznej publiczności dało oprócz konferencji nadanie przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka dr. Krzysztofowi Morcie odznaki honorowej „ Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Krzysztof Morta otrzymał to wyróżnienie nie tylko za organizowanie cyklicznych ogólnopolskich konferencji poświęconych lokalnym społecznościom etniczno- religijnym, ale też za zastosowanie w praktyce części swych teoretycznych badań dla kultury, architektury i historii regionu. Ośrodek prowadzi bowiem nie tylko działalność naukową, ale także kreuje wiele lokalnych wydarzeń. Tym razem zainicjował powstanie upamiętniającego muralu poświęconego Moritzowi Landé, budowniczemu ostrowskiej synagogi. Na uroczystość odsłonięcia muralu,  a zarazem jako jedna z prelegentek konferencji przybyła z Francji potomkini budowniczego Bettina Landé -Tegeist. Po wykładzie inauguracyjnym dr. Krzysztofa Morty „ Biblia w epitafiach ostrowskich macew”, przedstawiono w inauguracyjnej części także wydany na dniach Przewodnik „Śladami ostrowskich Żydów” autorstwa Jarosława Biernaczyka i Krzysztofa Morty.

Łukasz Krzyszczuk
sekretarz Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
„Lokalna społeczność żydowska”

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail