
XI Międzynarodowa Konferencja Biblijna UWr w południowej Wielkopolsce
W dniach 16-17 maja odbyła się jedenasta już Międzynarodowa Konferencja Biblijna zorganizowana przez Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych i Pracownię Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej we współpracy z lokalnymi samorządami Ostrowa i Odolanowa. W pierwszym dniu prelegenci konferowali w Ostrowie Wielkopolskim w Forum Synagoga, gdzie mieści się Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski UWr.
Władze uniwersytetu wrocławskiego reprezentowali prof. dr hab. Artur Błażejewski, prorektor ds. badań naukowych oraz dr Sławomir Torbus, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych.
Uroczystość inauguracyjną poprowadził organizator tych cyklicznych biblijnych konferencji, a zarazem kierownik Pracowni Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej, dr Krzysztof Morta. Na tą część konferencji przybyli przedstawiciele władz samorządowych w osobach wiceprezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Sebastiana Górskiego, wicestarosty powiatu Ostrowskiego Mirosława Torzyńskiego. Obecni byli także zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Radni Miasta i Powiatu, dyrektorzy jednostek edukacji i kultury z Ostrowa i miast ościennych, przedstawiciele innych wyższych uczelni i stowarzyszeń naukowych (OTN, OTG), młodzież szkół średnich i wyższych, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Prof. Błażejeski w swym wystąpieniu przypomniał, że na tych terenach prowadził swe badania archeologicze przez 15 lat oraz zachęcił obecną młodzież do kontynuowania swojej edukacji na Uniwersytecie Wrocławskim. Część inauguracyjną uświetnił chór z II LO w Ostrowie, które od wielu lat współpracuje z Instytutem Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych pod koordynacją dra Krzysztofa Morty. Wykład inauguracyjny pt. Demonologia wczesnochrześcijańska. Powody rozwoju i główne tematy nauczania Apologetów greckich na temat Szatana i jego aniołów wygłosił dr hab. prof. UWr Jacek Zieliński.
Prof. Błażejewski zwiedził synagogę i pomieszczenie z odnalezionymi i zebranymi przez dr. Mortę artefaktami związanymi z ostrowskimi Żydami. Konferencji towarzyszyła też wystawa z reprodukcjami najstarszych manuskryptów BUWr. Łukasz Krzyszczuk, pracownik Oddziału Rękopisów BUWr, udzielał informacji o przebogatych zbiorach wrocławskiej wszechnicy.
Następnie wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać odczytów prelegentów, którzy przyjechali na tę ostrowsko-odolanowską konferencję UWr, zarówno z polskich, jak i zagranicznych uniwersytetów.
W drugim dniu obrad uczestnicy konferencji przenieśli się do Odolanowa, gdzie w pięknych wnętrzach kościółka poewangelickiego mieszkańcy tego miasta mogli się zapoznać z najnowszymi badaniami poświęconymi samej Biblii, jej tłumaczeniom i recepcji, jak i apokryfom biblijnym.
W części rozpoczynającej odolanowskie obrady udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem Marcinem Szorskim i Przewodniczącym Rady Gminy i Miasta Odolanowa Robertem Szustkiewiczem. Wysłuchano tez występu dwóch utalentowanych uczennic odolanowskiej szkoły muzycznej II stopnia.
Łukasz Krzyszczuk









