
XII Międzynarodowa Konferencja Biblijna UWr w Południowej Wielkopolsce
W dniach 15-16 maja 2025 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Biblijna „Biblia w kulturze europejskiej”. Inauguracja konferencji miała miejsce w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie mieści się Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wpływ Biblii na kulturę europejską jest nie do przecenienia. Obejmuje szeroki wachlarz dziedzin: od sztuki, przez literaturę, po filozofię i prawo. Teksty biblijne stanowiły fundament dla rozwoju europejskiej tożsamości kulturowej, inspirując artystów takich jak Michał Anioł czy Rembrandt, pisarzy pokroju Dantego, Miltona i Szekspira, oraz filozofów i reformatorów religijnych, jak Marcin Luter. Język i symbolika biblijna przeniknęły do europejskich języków, kształtując idiomy, metafory i retorykę. Ponadto Biblia miała istotny wpływ na systemy prawne i etyczne, kształtując normy społeczne i wartości.
Podczas cyklicznych Międzynarodowych Konferencji Biblijnych, organizowanych przez Pracownię Translatoryki i Hermeneutyki Biblijnej (olim: Pracownię Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej) Uniwersytetu Wrocławskiego, badacze z różnych dziedzin nauki szczegółowo analizują te aspekty. Podczas tegorocznej Konferencji podkreślono zarówno historyczne, jak i współczesne znaczenie Biblii w kulturze europejskiej. Dzięki tym badaniom uczestnicy mogli głębiej zrozumieć subtelne, a czasem niedostrzegane wpływy biblijne na różne obszary życia.
Wydarzenie to, zorganizowane poza głównymi kampusami uniwersyteckimi, umożliwiło lokalnym mieszkańcom bezpośredni kontakt z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w tej dziedzinie. Taki format konferencji sprzyja integracji nauki z życiem codziennym, umożliwiając lepsze zrozumienie, w jaki sposób Biblia kształtuje europejską tożsamość kulturową zarówno w przeszłości, jak i współcześnie.
Uroczystość otwarcia uświetnił występ Chóru Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu pod dyrekcją Adama Szczuraszka, który wykonał pieśni „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus”, a także inne utwory, wzbogacając muzycznie moment otwarcia obrad.
W swoim inauguracyjnym przemówieniu dr Krzysztof Morta, kierownik naukowy Międzynarodowych Konferencji Biblijnych, a także kierownik Pracowni Translatoryki i Hermeneutyki Biblijnej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr, podkreślił znaczenie organizowania naukowych spotkań poza głównym ośrodkiem akademickim. Zwrócił uwagę na ideę aktywizacji społeczności lokalnych oraz zaangażowania młodzieży, która dzięki takim wydarzeniom ma okazję po raz pierwszy często zetknąć się z działalnością Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreślił także znaczenie współpracy akademicko-samorządowej, która umożliwia szerszej publiczności, w tym lokalnym mieszkańcom i uczestnikom uniwersytetów trzeciego wieku, bezpośredni kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki.
W ciepłych słowach zwrócił się do prelegentów i gospodarzy miejsca dr Sławomir Torbus, dyrektor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych. Wskazał na długoletnią, sprawdzoną tradycję tego rodzaju konferencji przygotowywanych przy współpracy czynnika samorządowego
Drugi dzień konferencji, czyli 16 maja, odbył się w Odolanowie, w poewangelickim kościele, obecnie Galerii Forum. Rozpoczęcie obrad w Odolanowie uświetnił przyjazd Jego Magnificencji, prof. dr. hab. Roberta Olkiewicza. Władze Odolanowa reprezentowali burmistrz Marcin Szorski, wiceburmistrz Anna Roszkiewicz oraz przewodniczący Rady Gminy i Miasta Odolanów, Janusz Szustkiewicz. Witając zgromadzonych prelegentów i gości Pan Rektor mówił o misji uniwersytetów, która przyświeca im już od czasów średniowiecznych. Wymienił m. in. poszukiwanie prawdy, będące sine qua non aktywności naukowej i społeczną funkcję uniwersytetu, która w obecnych czasach polegać ma np. na współpracy szkół wyższych z władzami samorządowymi dla pożytku społeczności lokalnych.
Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Odolanowie zaprezentowali krótki program artystyczny, dodając wyjątkowego charakteru uroczystości. Sesja odolanowska zgromadziła przede wszystkim uczonych z Włoch i Hiszpanii, dlatego też burmistrz Marcin Szorski w języku angielskim w krótkiej prezentacji opowiedział o mieście Odolanów – jego historii i teraźniejszości. Burmistrz Odolanowa zaznaczył także, że tego rodzaju inicjatywy, przygotowane przez Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych we współpracy z miastem, są pozytywnie odbierane przez władze samorządowe i mieszkańców miasta.
Wykład inaugurujący drugi dzień obrad wygłosił Łukasz Krzyszczuk, pracownik Oddziału Rękopisów BUWr, który do przedstawienia jak w wiekach średnich wyobrażano sobie postać diabła, wykorzystał iluminacje z manuskryptów przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jedno takie przedstawienie prezentujemy w galerii zdjęć, gdzie w rękopisie z 2. poł. XIII w. z tekstem Komentarza do Apokalipsy Aleksandra z Bremy (zm. ok. 1271) mamy scenę diabła, będącego symbolem cesarza Henryka V Salickiego, który został zakuty w łańcuchy przez anioła, który alegorycznie oznacza papieża Kaliksta II (por. Ap 20, 1-3).






















Data publikacji: 20.05.2025
Dodane przez: M.K.