Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
kobieta z mikrofonem

XX Konkurs Piosenki Słowiańskiej

W poniedziałek 22 maja o godz. 16.00 w Oratorium Marianum odbędzie się jubileuszowa, XX edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Do ścisłego finału zakwalifikowali się studenci z Krakowa, Warszawy oraz z uczelni wrocławskich – z Wydziału Matematyki i Informatyki, germanistka ze Studium Musicalowego CAPITOL, z Uniwersytetu Przyrodniczego, z Wydziału Filologicznego – germaniści, poloniści. bohemiści, rusycyści i jeden kroatysta, studentka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz studenci z biotechnologii i psychologii.

Przypomnijmy, że wydarzenie organizowane jest przez studentów dla studentów. Z racji jubileuszu organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Głównym organizatorem wszystkich edycji KPS są studenci i pracownicy z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Studenci tego instytutu od podstaw opanowują języki – czeski, chorwacki i serbski, rosyjski oraz ukraiński. Od przyszłego roku akademickiego w ofercie dydaktycznej IFS pojawi się lektorat języka macedońskiego w ramach drugiego języka słowiańskiego, tym bardziej, że w Instytucie od lat prężnie działa Pracownia Macedonistyki. W przeciągu minionych dwudziestu lat organizowania KPS, po serbsku zaśpiewał w 2009 roku Macedończyk Edi Mulić, student UWr, a po macedońsku dwa lata wcześniej Serb, wykładowca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, założyciel zespołu Bałkany śpiewają, nieodżałowany śp. Milan Duškov. To on w koncercie dedykowanym tragicznie zmarłej tuż przed koncertem absolwentce i laureatce kilku edycji konkursu Joannie Klin poświęcił przejmujący, macedoński utwór wykonany a capella pt. Zajdi, zajdi jasno sonce wzruszając publiczność do łez.

Tegoroczną, oficjalną część konkursową rozpocznie śpiewając po macedońsku i akompaniując sobie na fortepianie Ilija Psaltirov, Ambasador Republiki Macedonii Północnej w Polsce. Ilija Psaltirov zaprezentuje jeden ze swoich ulubionych utworów.

W tegorocznym konkursie młodzi wokaliści zaprezentują przede wszystkim bardzo znane utwory, np. legendarną piosenkę z repertuaru Macieja Maleńczuka, będącą adaptacją piosenki Verujem, ne verujem zespołu Bajaga, czyli Ostatnią nockę. Ten przebój sprzed lat wykonają studenci I roku rusycystyki. Dwa serduszka, cztery oczy – utwór wykonywany przed laty przez Mazowsze, a ostatnio rozpropagowany przez przez Joannę Kulig i Sanah, przygotował zespół germanistów z IFG pod kierunkiem dr Julianny Redlich. Po ukraińsku usłyszymy m.in. utwory z repertuaru Tercji Pikardyjskiej, w tym hymn Ukraińców ostatnich lat – Plywe kacza, serbski hymn wolności Računajte na nas, uwielbiane i często wykonywane przez uczestników covery z repertuaru Anny German oraz piękny kozacki utwór z repertuaru Chóru Aleksandrowa.

Wielką niespodzianką będzie druga, jubileuszowa część konkursu, którą poprowadzą pierwsi prezenterzy, wówczas rusycyści I roku, którzy wraz ze swoją prowadzącą, dr Wiesławą Zyburą, byli inicjatorami powstania Konkursu Piosenki Słowiańskiej i sprawili, iż od pierwszego konkursu KPS stał się imprezą cykliczną, wielkim majowym wydarzeniem UWr i Wrocławia. Poza konkursem, w trakcie obrad jurorów, usłyszymy naszych pierwszych wykonawców, tak związanych z nami absolwentów, którzy wykonają dla nas po polsku i w językach wykładanych w IFS m.in. utwór z repertuaru Tercji Pikardyjskiej, przepiękny utwór ukraiński o matce, Ajde Jano i Mande Mande po serbsku, Małe tęsknoty z repertuaru Krystyny Prońko, Все пройдет Michaiła Bojarskiego, jak i czeskiego wykonawcę, dr. Igora Jelinka, który zaśpiewa kilkakrotnie wykonywany przez siebie utwór z repertuaru A. Rozenbauma Вальс Бостон. Drugą część konkursu zakończymy balladą rockową zespołu The Beatles, Hej Jude, po czesku, którą wykona wraz z przyjaciółmi laureatka wielu konkursów – Kamila Ogrodnik (Konopczak), rusycystka i bohemistka z IFS.

NAGRODY

I Nagroda Dziekana Wydziału Filologicznego UWr – 2 000 PLN
II Nagroda – Wrocławskiego Klubu ANIMA   – recital w Animie
III Nagroda – Dyrekcji IFS – 1000 PLN
4. Nagroda Publiczności

Wyróżnienia

5. Nagroda Biura Współpracy Międzynarodowej UWr 1000 PLN
6. Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu 500 PLN
7. Nagroda Dyrekcji Instytutu Filologii Germańskiej 500 PLN
8. Nagroda Konsula Honorowego RCz we Wrocławiu 500 PLN
9. Nagroda anonimowego miłośnika piosenki słowiańskiej_1 – 500 PLN
10. Nagroda anonimowego miłośnika piosenki słowiańskiej_2 – 500 PLN
11. Nagroda Dziekana WPAiE – 500 PLN
12. Kolacja dla dwojga ufundowana przez restaurację ARMINE
13. Kolacja dla dwojga ufundowana przez Kozacką Chatkę
14. Zaproszenie do Centrum Sztuki Głosu Art Voice Anny Majkut-Polańskiej
15. Weekend w Pradze dla dwóch osób – Biuro Turystyki Joanna

grafika z info

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail