Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika z info

XXII Konkurs Piosenki nie tylko Słowiańskiej już dzisiaj!

Światowe przeboje w wielojęzycznej odsłonie zaprezentują publiczności uczestnicy XXII edycji Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej, która odbędzie się 12 maja o godzinie 16:00 w Oratorium Marianum.

Obecny Konkurs Piosenki nie tylko Słowiańskiej przez dwadzieścia pierwszych edycji funkcjonował jako Konkurs Piosenki Słowiańskiej. Organizatorzy  z Instytutu Filologii Słowiańskiej promowali przede wszystkim języki, którymi posługiwali się studenci z tego instytutu, a więc czeski, chorwacki, serbski, rosyjski i ukraiński. Wielką popularnością  cieszyły się wówczas Nagrody Rektora UWr – semestralne wyjazdy do Chorwacji, Czech, Rosji – do Moskwy i na Syberię oraz  na Ukrainę. Zmieniła się sytuacja polityczna to raz, a dwa – od wielu już lat istnieje tyle programów, nie tylko Erasmus +, że przyznawanie tych nagród mijało się z celem. Podczas jubileuszowego, XX Konkursu organizatorzy ogłosili,  iż w Konkursie od XXI edycji    mogą brać udział wszyscy studenci  i doktoranci, nie tylko z wrocławskich uczelni, śpiewający we wszystkich językach, w tym w języku polskim. 

W tegorocznej, XXII edycji Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej  usłyszymy przeboje po angielsku, albańsku, hiszpańsku, hindi, krymskotatarsku, włosku, francusku i in. Wyłącznie języki słowiańskie wybrzmią poza konkursem w trakcie obrad jury.

 Organizatorami Konkursu są: SKNR – WroSlawianie z Instytutu Filologii Słowiańskiej, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Biuro Współpracy Międzynarodowej UWr i Biuro Wsparcia Akrywności Studenckiej i Doktoranckiej UWr.

Patronat nad Konkursem objął JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz oraz Konsul Honorowy RCz we Wrocławiu p. Arkadiusz Ignasiak. 

Konkurs otworzy zespół UniSon – złożony z osób studiujących filologię francuską i polską, który zadebiutował na koncercie charytatywnym Gramy dla Sebastiana. Założycielem, akompaniatorem i dobrym duchem tego zespołu jest student III roku filologii francuskiej Grzegorz Marekwica. UniSon wykona l’Oiseau et l’enfant  z repertuaru popowego zespołu Kids United.

Laureatka poprzednich edycji KPS, studentka germanistyki, absolwentka Studium Musicalowego Capitol, aktorka scen muzycznych Adrianna Kwiatkowska wykona wielki przebój Glorii Gaynor I will survive,a Lalita Czekanowska, studentka filologii indyjskiej zaprezentuje w języku hindi My heart will go on z repertuaru Céline Dion.

Wielki przebój Anny German pt. Eurydyki tańczące  wykonała dwa lata temu na koncercie Melodie Trzech Pokoleń absolwentka bohemistyki i rusycystyki Kamila Ogrodnik. Tym razem z tak trudnym utworem zmierzy się studentka polonistyki UWr – Zuzanna Złotnicka śpiewająca od ośmiu lat w Studiu Piosenki i Tańca FART w Bielawie. Na fortepianie akompaniować jej będzie brat Grzegorz.

Studiująca biotechnologię studentka z Albanii – Kejti Kabello jest obeznana   z albańskimi scenami muzycznymi na których występowała zdobywając liczne nagrody, śpiewając i grając główne i drugoplanowe role w różnych musicalach. Obecnie  jest  członkinią UniOrchestra UWr. Zaśpiewa utwór legendy albańskiej sceny muzycznej Agrona Berishy  pt. Enderr/Marzenie.

Lea Wiegand, studentka III roku filologii francuskiej z IFR jest ubiegłoroczną laureatką XXI edycji KPS. Nagrodę główną wręczył jej ówczesny Dziekan Wydziału Filologicznego, obecny prorektor UWr prof. Arkadiusz Lewicki. Lea tym razem wykona pieśń Nella Fantasia do której muzykę skomponował Ennio Morricone, a tekst napisała Chiara Ferraù. Melodia jest inspirowana motywem Gabriel’s Oboe  z filmu „Misja” (The Mission).

Studentka informatyki na UWr Kalina Filus została wyróżniona w XX Konkursie Piosenki Słowiańskiej. Swoją autorską twórczość regularnie prezentuje na wieczorach poetyckich organizowanych przez zespół Nomen Omen. Tym razem zaprezentuje cover Kayah&Bregovica    Rožica sem bila/Kiedyś byłam różą w języku polskim i chorwackim.

Znany wszystkim przebój z repertuaru Adele –  All I ask   zaśpiewa Sara Kicińska – studentka III roku psychologii na UWr. Sara jest bardzo doświadczoną wokalistką, laureatką wielu muzycznych festiwali, miłośniczką jazzu, gospel i muzyki klasycznej. 

Paulina Maślanka, kroatystka  z Instytutu Filologii Słowiańskiej, z równie dużym doświadczeniem scenicznym, zaprezentuje utwór bardzo popularnej nie tylko w Chorwacji piosenkarki – Severiny pt. Tako ti je, sine mój. Paulina wystąpi  na scenie w Oratorium Marianum po raz pierwszy.

Natalia  Grosiak  (bohemistka z IFS) z  zespołem Mikromusic wystąpiła w charakterze gwiazdy w jednej z pierwszych edycji Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Po dwudziestu latach  jeden z najpopularniejszych utworów tego zespołu – Takiego chłopaka zaśpiewa Anna Słupek, studentka I roku logopedii.  Anna występowała wcześniej z recitalami, z autorskim  materiałem, a dwa lata temu pod pseudonimem  Limonart wypuściła  do streamingu album muzyczny „Znowu Zielone” ze skomponowanymi przez siebie utworami.

Zespół Zgranic z wokalistką Weroniką Wąsowską są wyjątkowo utalentowanymi muzycznie studentami UWr, UE i UP. Każdy z uczestników tego nowopowstałego zespołu ma na swym   koncie wiele konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, współpracę z wrocławskimi zespołami, grę w filharmonii i in. Zaprezentują naszej publiczności wielki przebój Anny German pt. Człowieczy los.

 W przeciwieństwie do nowopowstałego zespołu Zgranic Zofia Popławska, absolwentka IDiKS oraz studentka logopedii UWr jest doskonale znana miłośnikom piosenki nie tylko słowiańskiej. Wielokrotnie występowała na scenie Oratorium zdobywając główne nagrody oraz występując w październikowych edycjach koncertów Melodie Trzech Pokoleń. Wykonywała utwory w języku ukraińskim oraz angielskim. Na tegorocznym konkursie zaśpiewa przebój z repertuaru Beaty Kozidrak i Bajmu pt. Lola.

W języku krymskotatarskim  i angielskim zaśpiewa laureatka jubileuszowego Konkursu Piosenki Słowiańskiej, pochodząca z Ukrainy, a obecnie studiująca ekonomię na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii   Sofiia Ivanichenko. Wykona przejmujący, tak bardzo aktualny i obecnie utwór pt. 1944 z repertualu Jamali (Dżamały) –  zwyciężczyni  Konkursu Eurowizji sprzed 9 lat. Na fortepianie akompaniować jej będzie siostra Hanna.

Część konkursową zakończy Natalia Medyńska studentka  II roku filologii hiszpańskiej przebojem zrepertuaru Moniki Urli pt. Nie wie nikt . Natalia przetłumaczyła refren na dwa najbliższe jej języki – angielski i hiszpański.   W trakcie jej przygody muzycznej    śpiewała w duecie z Jackiem Cyganem i u boku Krystyny Prońko. W ubiegłym roku   wystąpiła podczas V edycji koncertu Melodie Trzech Pokoleń, na którym z Danutą Korkus wykonały  wspólną kompozycję do sonetu „Soneto de la dulce queja”, dzięki któremu zdobyły I Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności podczas VII edycji Panoramy Piosenki Romańskiej.

Wszyscy uczestnicy oprócz nagród głównych i wyróżnień walczyć będą o Nagrodę Publiczności. Od aplauzu zgromadzonych w Oratorium Marianum  ludzi zależeć będzie przyznana przez publiczność nagroda.

W trakcie obrad jury występują zawsze absolwenci z Instytutu Filologii Słowiańskiej, laureaci tych konkursów, wykładowcy i zaproszeni goście.

Nasi absolwenci przypomną największe hity w językach słowiańskich m.in. –   wielki przebój    Heleny Vondráčkovej i Jiří Korna   w języku czeskim pt. Já pujdu tam a ty tam –  w wykonaniu    Kamili Ogrodnik z przyjaciółmi, wzruszający  ukraiński utwór Троянди На Пероні  w odsłonie  Luby Moc, a wielki hymn pokolenia urodzonego na początku lat  90-tych,   rokowego zespółu Lament Jeremiasza pt. Ona zaśpiewa absolwent ukrainistyki Marcin Kluzek.  Energetyczny zespół PRYPADOK z  absolwentką IFS Natalią Ciołką wykona na głosy równie  energetyczny utwór ukraiński pt. Parowa maszyna.

Absolwent serbistyki i ukrainistyki z IFS Paweł Łoboda z przyjaciółmi wykona po białorusku największy przebój Czesława Niemena Dziwny jest ten świat. Nad utworami, które chcą zaprezentować wrocławskiej publiczności pracują jeszcze nasi stali wykonawcy- Martyna Duińska, Klaudia Wyglądacz i Igor Jelinek ze Stanisławem Marinczenką.

Głównym organizatorem XXII edycji Konkursu Piosenki nie tylko Słowiańskiej jest SKNR WroSlawianie z opiekunką Koła dr Katarzyną Martyniuk.

Plakaty, zaproszenia i dyplomy  zaprojektowała przebywająca na Erasmusie w Turcji studentka II roku filologii rosyjskiej Nina Kownacka.

Zapraszamy 12 maja godz.16.00 do  Oratorium Marianum

Wiesława Zybura

grafika z info

Data publikacji: 5.05.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail