Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Uniwersytet Wrocławski uwr
Fot. UWr

Zagraniczni badacze na stażach na UWr

W tegorocznej edycji programu Ulam NAWA stypendia otrzymało 60 naukowców z 26 krajów, którzy odwiedzą polskie uczelnie i ośrodki badawcze. W ramach programu na nasz Uniwersytet przyjadą naukowcy z Wenezueli, Indii oraz Finlandii.

Na Wydziale Chemii 2-letni staż podoktorski w Zespole Organicznej Chemii Supramolekularnej (www.bszyszko.pl), kierowanym przez prof. Bartosza Szyszko będzie realizował  dr Abhik Paul, absolwent Indian Institute of Science Education and Research Bhopal (IISER).

Paul Abhik uwr
Paul Abhik

Grupa, w której będzie prowadził badania specjalizuje się w organicznej chemii supramolekularnej, ze szczególnym uwzględnieniem chemii układów z wiązaniem mechanicznym. Projekt „Shining light on molecular entanglements”, który uzyskał finansowanie w programie Ulam NAWA przygotowany został przez dr. Abhika Paula we współpracy z prof. Bartoszem Szyszką. Celem badań jest wprowadzenie fotoaktywnych grup funkcyjnych do struktur molekularnych węzłów i splotów. Pozwoli to uzyskać wysoki poziom kontroli nad dynamiką i konformacją tych splątanych struktur, a w dłuższej perspektywie również nad ich reaktywnością.

Zarówno w naturalnych, jak i syntetycznych układach światło stanowi niemal idealny bodziec do stymulowania kontrolowanych transformacji w złożonych systemach molekularnych. Umożliwia ono precyzyjną aktywację wybranych obszarów cząsteczki zawierających ugrupowania fotoaktywne, a przy tym nie generuje produktów ubocznych ani niepożądanych odpadów w reakcjach z jego udziałem.

Również na Wydział Chemii zawita dr Edgar Hernan Del Carpio Garcia, profesor na Wydziale Farmacji Centralnego Uniwersytetu w Wenezueli. Jego zainteresowania naukowe dotyczą chemii związków koordynacyjnych o potencjale aplikacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem specjacji chemicznej i aktywności biologicznej potencjalnych środków terapeutycznych.  Projekt realizowany będzie wspólnie z naukowcami z Zespołu Materiałów Magnetycznych Wydziału Chemii UWr, pod opieką prof. Aliny Bieńko i dr hab. Urszuli Komarnickiej.

Edgarze Hernan Del Carpio Garcia
Edgarze Hernan Del Carpio Garcia

Profesor Del Carpio Garcia jest pasjonatem nowoczesnych technologii, które z powodzeniem wykorzystuje zarówno w swojej pracy badawczej jak i dydaktycznej. Zastosowanie narzędzi chemoinformatyki, bioinformatyki i sztucznej inteligencji do projektowania leków pozwoliło mu na udział w wielu projektach badawczych i zaangażowanie w procesy technologiczne kilku start-upów biotechnologicznych. Swoje doświadczenie naukowe zdobywał na renomowanych Uczelniach światowych takich jak Colorado State University (profesor wizytujący- program Fulbrighta, 2023/2024) czy też Uniwersytet w Gandawie, Belgia (2021/2022). Nowatorskim podejściem w obszarze badań materiałów funkcjonalnych będzie wykorzystanie narzędzi uczenia maszynowego do projektowania, przewidywania i modyfikacji właściwości magnetycznych fosfinowych związków kompleksowych metali f – elektronowych oraz znalezienia ścieżek „dostrajania” ich parametrów magnetycznych takich jak bariera energetyczna i czas relaksacji.

Z kolei na Wydział Fizyki i Astronomii przyjedzie dr Jussi Auvinen z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii.

Jussi Auvinen uwr
Jussi Auvinen

Jednym z głównych celów współczesnej fizyki ciężkich jonów jest badanie diagramu fazowego i właściwości gęstej materii oddziałującej silnie. Szczególnie interesujące jest pytanie, czy w takich warunkach przejście fazowe, tzw. uwolnienie kwarków z hadronów (z ang. deconfinement) zmienia się z gładkiego do gwałtownego przejścia fazowego. Taka zmiana charakterystyki przejścia fazowego powiązana jest z istnieniem tzw. punktu krytycznego na diagramie fazowym.

Dr Jussi Auvinen będzie analizował materię oddziałującą silnie, a konkretnie, czy punkt krytyczny – jeśli istnieje — pozostawia ślady w produkcji i rozkładów cząstek powstałych w zderzeniach ciężkich jonów. Będzie to badał w zespole dr. Pasiego Huovinena, kierownika Inkubatora Doskonałości Naukowej Centrum Symulacji Supergęstych Płynów.

Zadanie jest bardzo skomplikowane ze względu na liczbę parametrów. Dynamiczne modele płynów zawierają bowiem nie tylko parametry opisujące właściwości fizyczne systemu ale również wiele wewnętrznych parametrów, tak zwanych „uciążliwości parametrycznych”.

Analiza bayesowska, w kontekście fizyki ciężkich jonów, zwykle oznacza nie tylko zastosowanie algorytmu Bayesa, twierdzenia w analizie statystycznej, ale także wykorzystanie emulatorów modeli. Pierwszym krokiem analizy bayesowskiej jest wytworzenie setek symulacji z różnymi kombinacjami parametrów swobodnych. – To „dane treningowe”, które są używane do konstruowania emulatora modelu statystycznego opartego na procesach Gaussowskich – wyjaśnia nam dr Michał Marczenko, z Inkubatora Doskonałości Naukowej – Centrum Symulacji Supergęstych Płynów, Wydział Fizyki i Astronomii UWr.

O programie Ulam NAWA

Celem programu im. Stanisława Ulama jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program odgrywa istotną rolę w budowaniu międzynarodowej współpracy naukowej. Do tej pory wsparcie otrzymało już ponad 300 badaczy z ponad 50 krajów na całym świecie.

Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców. Dzięki niemu możliwe jest zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą.

Uczelnie oraz instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.

W ramach Programu możliwe są przyjazdy, których celem jest prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego czy pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej.

Przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych.

Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent w ramach Programu otrzyma na czas pobytu miesięcznie 11 500 PLN oraz jednorazowy dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.

Na etapie ubiegania się o stypendium i przygotowywania odpowiednich dokumentów naszym jednostkom pomaga Biuro Współpracy Międzynarodowej. Po otrzymaniu stypendium Beneficjent Programu im. Ulama i osoba zapraszająca z jednostki UWr także otrzymuje pełne wsparcie z Biura BWM m.in. w organizacji przyjazdu. W trakcie pobytu sekcja Welcome Point służy pomocą również w sprawach poza uniwersyteckich.

Oprac. kg 

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail