Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Dziewczyna przed którą porusza się na wietrze flaga niebiesko-żółta
Fot. Alina Metelytsia

Zaproszenie na seminarium w Instytucie Socjologii UWr

Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Uniwersytet Dolnośląski DSW serdecznie zapraszają do udziału w dwóch spotkaniach zorganizowanych w ramach wizyty prof. Patrice McMahon we Wrocławiu:

  • 27 kwietnia w ramach cyklu „Poza kulturową oczywistością” odbędzie się wykład „People Power: Activism in Hard Times in Central and Eastern Europe”. Spotkanie odbędzie się w godzinach 18:00-20:00 we Wrocławiu (Klub Proza, Przejście Garncarskie 2). Seminarium będzie też streamowane na profilu wrocławskiego oddziału PTS.

People Power: Activism in Hard Times in Central and Eastern Europe [People Power: Aktywizm w trudnych czasach w Europie Środkowej i Wschodniej]

Podnosząc głosy aktywistów obywatelskich w Europie Środkowej i Wschodniej oraz analizując szeroki zakres informacji, People Power dowodzi, że pomimo wielu wyzwań, które udaremniały niezależne głosy i grupy społeczne, aktywizm obecny w Europie Środkowej i Wschodniej jest żywy, zróżnicowany i konsekwentny. Książka poświęca szczególną uwagę ostatnio przeżywanym „trudnym czasom”– kurczeniu się przestrzeni publicznej dla głosów społeczeństwa obywatelskiego, cofaniu się demokracji, nierównościom ekonomicznym, polaryzacji i Inwazji  Rosji na Ukrainie– z którymi borykają się obywatele tych krajów. Prezentacja skupi się na trzech kluczowych argumentach książki i naszych głównych wnioskach, podkreślając dwa tematy poruszone w książce, jakimi są aktywizm cyfrowy i dynamiczność międzypokoleniowa.

  • 28 kwietnia organizowane jest seminarium dla studentów, studentek, doktorantów i doktorantek: Ordinary People: How Poland Responded to Ukrainian Refugees and What it Says about our Future. Seminarium zaplanowane jest na 28 kwietnia w godzinach 10:30-12:30 w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na seminarium obowiązują zapisy: https://tinyurl.com/ywf9pp63

Podczas seminarium prof. Patrice McMahon opowie o swoich badaniach i przygotowywanej książce („Ordinary People”). Seminarium będzie również poświęcone prowadzeniu badań terenowych w „cyfrowym świecie” oraz poruszy kwestie metodologiczne i etyczne związane z prowadzeniem badań w sytuacjach kryzysowych.

Ordinary People to fascynująca praca z gatunku creative nonfiction, będąca kroniką reakcji jednostek i organizacji w Polsce na napływ ukraińskich uchodźców w 2022 roku. Poprzez żywy sposób opowiadania i wnikliwą analizę, książka ta nie tylko obrazuje rozwój tych wydarzeń, ale także ujawnia, co oznaczają one dla przyszłości humanitaryzmu, roli miast jako kluczowych podmiotów w sprawach globalnych oraz narastających wyzwań, przed którymi stoją przesiedlone grupy ludności na całym świecie. Skupiając się na tzw. oddolnych działaniach, które pojawiły się zarówno w Internecie, jak i poza nim, Ordinary People podkreśla istotne znaczenie lokalnych społeczności i jednostek w reagowaniu na kryzysy humanitarne. Książka ukazuje, jak zwykli obywatele mogą stać się niezwykłymi czynnikami zmian, demonstrując siłę empatii i solidarności w obliczu przeciwności losu. Poprzez opowiadanie historii, Ordinary People rzuca również światło na szerszą dynamikę polityczną i społeczną. Podkreśla to konieczność zwrócenia większej uwagi i przeznaczenia większych zasobów na przeciwdziałanie rosnącemu globalnemu kryzysowi związanemu z wysiedleniami.

Patrice McMahon jest stypendystką programu Fulbrighta na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. McMahon jest również profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln w USA. Pełni również funkcję dyrektora Programu Honorowego. Badania profesor McMahon koncentrują się na sprawach humanitarnych, budowaniu pokoju, aktywizmie społeczeństwa obywatelskiego i polityce zagraniczną USA. Profesor McMahon jest autorką książki The NGO Game: Post-Conflict Peacebuilding in the Balkans and Beyond (Cornell University Press, 2017) oraz jest współautorem książki American Exceptionalism Reconsidered: U.S. Foreign Policy, Human Rights and World Order (Routledge: 2017). Badania profesor McMahon ukazywały się w różnych publikacjach, w tym w Foreign Affairs, Political Science Quarterly, Human Rights Quarterly, East European Politics and Societies, Democratization i Ethnopolitics, a także były wspierane przez rząd USA i prywatne fundacje, w tym German Marshall Fund. Jej najnowsza publikacja jest współautorstwem, które ukazuje się w sekcji East European Politics and Societies poświęconej aktywizmowi społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie pisze o aktywizmie w Polsce. McMahon jest również autorką artykułów dla The Conversation na temat Polski – Poland’s Hospitality is helping Ukrainians thrive; Poland’s warm welcome to about 2 million Ukrainian refugees draws global praise; What grassroots humanitarians should know. [Polska gościnność pomaga Ukraińcom rozwijać się; Ciepłe przyjęcie przez Polskę około 2 milionów ukraińskich uchodźców przyciąga światowe pochwały; Co powinni wiedzieć tzw. oddolni humanitaryści.] McMahon jest obecnie współredaktorem książki „People Power: Activists in Hard Times in Central and Eastern Europe” oraz pracuje nad projektem dotyczącym tzw. oddolnego humanitaryzmu w Polsce.

info z grafiką
info z grafiką

Fragmenty przetłumaczone zostały przez Klaudię Kuśnierz (studentkę anglistyki na Uniwersytecie Wrocławskim) w ramach praktyki tłumaczeniowej.

  • Konferencja-Socjologia-Plakat JPEG 183 KB
  • Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

    NEWSLETTER
    E-mail