
Ze sztuką i muzyką przez życie
30 czerwca ogłoszono listę osób, które uzyskały stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Wśród nich jest pięciu naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Stypendia ministerialne otrzymali w tym roku:
- dr Paweł Baranowski w dziedzinie nauk społecznych/nauki o komunikacji społecznej i mediach
- dr Tomasz Kosmala w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych/nauki fizyczne
- dr Marcin Grzegorz Kurpios w dziedzinie nauk humanistycznych/literaturoznawstwo
- dr Wioleta Muras w dziedzinie nauk humanistycznych/nauki o sztuce
- dr Tomasz Paweł Woźniakowski w dziedzinie nauk społecznych/nauki o polityce i administracji.
Dziś przedstawiamy dr Wioletę Muras
Z wykształcenia muzykolożka i historyk sztuki, od kilku lat pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzykologii, na wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr. Stypendystka Paul Sacher Fundation w Bazylei. W 2014 roku otrzymała grant MNiSW w konkursie Preludium, w ramach którego realizowała badania nad użytkową twórczością Witolda Lutosławskiego.
W latach 2013-2018 była członkiem Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego w Instytucie Kulturoznawstwa UWr. Owocem tej współpracy był szereg artykułów poświęconych audiosferze Wrocławia oraz innych miejskich ośrodków. Stricte muzykologiczne zainteresowania badawcze dr Muras skupiają się na polskiej muzyce XIX i XX wieku. Początkowo była to mało znana twórczość o charakterze użytkowym Witolda Lutosławskiego (muzyka filmowa, teatralna i do słuchowisk radiowych). Z czasem także muzyka teatralna wybranych innych polskich kompozytorów. Drugim obszarem zainteresowań jest edytorstwo muzyczne. W latach 2018-2020 współpracowała z Polskim Wydawnictwem Muzycznym jako korektor nutowy w projekcie „Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”. Dwukrotnie została zakwalifikowana i ukończyła roczne Weekendowe Kursy Edytorstwa Muzycznego (na poziomie podstawowym i zaawansowanym) organizowane przez PWM. Doświadczenie edytorskie wykorzystuje w swojej codziennej pracy badawczej i dydaktycznej. Obecnie zajmuje się badaniem twórczości i działalności Aleksandra Zarzyckiego – wybitnego pianisty-wirtuoza, kompozytora, pedagoga i organizatora życia muzycznego.