Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
ozodbny

Człowiek między naturą i kulturą

ozodbny

Człowiek między naturą i kulturą

WIODĄCE DYSCYPLINY:
NAUKI BIOLOGICZNE, NAUKI MEDYCZNE, PSYCHOLOGIA

Zakres tematyczny:
antropologia fizyczna, biologia, psychologia,
szeroki zakres nauk humanistycznych i społecznych

Kierunki studiów związane z POB:
Psychologia
Biologia człowieka

Rada Naukowa Priorytetowego Obszaru Badawczego
Człowiek pomiędzy naturą i kulturą:

  • prof. dr hab. Zuzanna Drulis-Kawa
  • dr hab. Maciej Karwowski, prof. UWr
  • dr hab. Wojciech Małecki
  • prof. dr hab. Bogusław Pawłowski
  • dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr

Interrelacja pomiędzy naturę i kulturę u człowieka — na różnych poziomach i z różnych perspektyw dyscyplinarnych, od komórek do społeczeństw i od biologii po psychologię. Interdyscyplinarna nauka wymaga przekraczania wąsko dziedzinowych ujęć teoretycznych i właściwych pojedynczym dziedzinom metodologii. POB przyczynia się do tego, pokazując interrelacje kultury i natury w takich podstawowych wymiarach życia człowieka, jak percepcja zmysłowa (chemosensoryczna), seksualność, moralność, kreatywność, komunikacja, edukacja czy literatura i sztuka. Uwzględniając koncepcje ewolucji kulturowej i biologicznej, czy ewolucji kulturowo-genetycznej, POB pokazuje te interrelacje na różnych poziomach i z różnych perspektyw dyscyplinarnych, od komórek przez jednostki do grup społecznych i całych społeczeństw; i od biologii przez psychologię po literaturoznawstwo.

Najwybitniejsi Uczeni

prof. dr hab. Maciej Karwowski

Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego (socjologia i psychologia), doktorat (2004) i habilitacja (2010) w zakresie pedagogiki zdolności. W ramach POBu prowadzi międzydziedzinowe badania nad uwarunkowaniami kreatywności i skutecznego uczenia się. Redaktor naczelny czasopisma naukowego Creativity: Theories-Research-Applications (indeksowanego na liscie Scopus), zastępca redaktora naczelnego (associate editor) Journal of Creative Behavior — indeksowanego na liście JCR najstarszego pisma zajmującego się naukowo twórczością. Posiada wspólne publikacje z P. Sorokowskim, I. Lebuda, A. Sorokowska, A. Oleszkiewicz, B. Pawłowskim.

prof. dr hab. Bogusław Pawłowski

Profesor nauk biologicznych, specjalista w zakresie antropologii biologicznej i psychologii ewolucyjnej. Zajmuje się biologicznym i ewolucyjnym podłożem zachowania człowieka, a w szczególności doborem płciowym i atrakcyjnością. Prezydent European Human Behaviour & Evolution Association (EHBEA). Jest kierownikiem Katedry Biologii Człowieka w UWr.

dr hab. Wojciech Małecki, prof. UWr

Dr nauk humanistycznych, literaturoznawca. Zajmuje się postawami człowieka wobec zwierząt i ich dobrostanu, a także ich biologicznym i społecznym podłożem. Jako jeden z niewielu humanistów z zakresu tzw. ekokrytyki prowadzi typowe dla nauk ścisłych i psychologii badania eksperymentalne.

prof. dr hab. Zuzanna Drulis-Kawa

Mikrobiolog, diagnosta laboratoryjny mikrobiologii klinicznej. Nurtem jej zainteresowań szczególnie istotnym dla POBu są aspekty jakości biologicznej człowieka w rozumieniu adaptacji jednostki do otaczającego go środowiska. Prowadzone badania zwracają szczególną uwagę na parametry układu immunologicznego, a co za tym idzie na predyspozycje do kolonizacji i infekcji wybranymi patogenami, zdolność generowania odporności poszczepiennej jako czynników stanowiących czynnik selekcyjny zarówno w rozumieniu ewolucyjnym jak i jakości biologicznej jednostki. Badania te wypływają z zainteresowania Zuzanny Drulis-Kawy interakcjami ewolucyjnymi bakteria-gospodarz oraz wirus-bakteria-gospodarz.

dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr

Psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii UWr. Specjalizuje się w zakresie badań z zakresu psychologii międzykulturowej, ewolucyjnej i różnic indywidualnych oraz metodologii nauki. Jako jeden z niewielu psychologów na świecie, wraz ze swoim zespołem, prowadzi cykliczne badania w kulturach tradycyjnych w Afryce, Amazonii i Nowej Gwinei, pokazując zależności pomiędzy kulturowym i adaptacyjnym znaczeniem różnych mechanizmów psychologicznych.

Najwybitniejsi Młodzi Uczeni

dr hab. Agnieszka Sorokowska, prof. UWr

Specjalizuje się w zakresie badań roli zmysłu węchu człowieka w komunikacji interpersonalnej, jak również psychologii ewolucyjnej, międzykulturowej oraz społecznej. W sposób zorganizowany i ciągły współpracuje przy różnych projektach naukowych finansowanych ze źródeł polskich i zagranicznych z takimi osobami jak: Thomas Hummel (Technische Universitaet Dresden), Ilona Croy (Technische Universitaet Dresden), Maria Larsson (University of Stockholm), Jonas Oloffson (University of Stockholm), Marina Butovskaya (Russian Academy of Science), Bernhard Fink (University of Goettingen), David Buss (University of Texas at Austin).

dr Katarzyna Pisańska

Doktorat w zakresie Experimental Psychology (McMaster University, Kanada). Specjalizuje się w zakresie badań z zakresu psychologii ewolucyjnej, a w szczególności w zakresie badań bioakustycznych.

dr Agnieszka Żelaźniewicz

Dr nauk biologicznych, specjalista w zakresie biologii człowieka, medycyny ewolucyjnej i psychologii ewolucyjnej. Zajmuje się morfologicznymi i fizjologicznymi wskaźnikami kondycji biologicznej oraz biologicznym podłożem zachowana człowieka. Jest adiunktem w Katedrze Biologii Człowieka w UWr.

dr Izabela Lebuda

Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (2012). Pracuje w zakładzie psychologii twórczości Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniami uwarunkowań osiągnięć twórczych, zwłaszcza środowiskowymi czynnikami facylitującymi rozwój i sukcesy w pracy artystycznej, naukowej i innowacyjnej.

dr hab. Anna Oleszkiewicz, prof. UWr

Dr nauk społecznych w dyscyplinie psychologia, specjalista w zakresie badań nad psychofizjologią, neuropsychologią komunikacji chemosensorycznej. Pracownik naukowy (post-doc) w Smell and Taste Center, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i członek Rady Wydziału Otolaryngologicznego na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail