Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
ziemia
ziemia

Człowiek – miasto – środowisko

WIODĄCE DYSCYPLINY:
GEOGRAFIA SPOŁECZNO- EKONOMICZNA I GOSPODARKA PRZESTRZENNA, NAUKI O ZIEMI I ŚRODOWISKU, NAUKI SOCJOLOGICZNE

Zakres tematyczny:
nauki o Ziemi i środowisku, socjologia, urban studies, studia migracyjne

Rada Naukowa Priorytetowego Obszaru Badawczego
Człowiek-miasto-środowisko:
dr hab. Sylwia Dołzbłasz, prof. UWr
dr hab. Jakub Kierczak, prof. UWr
prof. dr hab. Piotr Migoń
prof. dr hab. Tomasz Niedzielski
dr hab. Małgorzata Werner, prof. UWr

Kierunki studiów związane z POB:

Geologia
Gospodarka przestrzenna
Geoinformatyka i kartografia
Klimatologia i ochrona atmosfery
Politologia – Public Policy
Public Administration
Socjologia

  • Interdyscyplinarny Priorytetowy Obszar Badawczy integruje naukowców z dziedziny nauk o Ziemi i środowisku oraz socjologii.
  • Rozwój cywilizacji zmusza człowieka do mierzenia się z problemami gwałtownie kurczących się zasobów naturalnych, postępujących zmian klimatycznych i pogłębiającego się zanieczyszczenia środowiska.
  • POB odpowiada na kluczowe wyzwanie programu Horyzont Europa. W sposób systemowy i całościowy podejmuje efekty procesów takich jak: zmiany klimatu, migracje, zmieniające się zasoby wodne, zanieczyszczenie gleby, jakość powietrza i hałas, z uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego, i aspektów społecznych, dla procesu zrównoważonego rozwoju.
  • Zmiany środowiska mają często charakter zjawisk dynamicznych, w sposób szczególny dotykających miasta, ze względu na nieprzystosowana infrastrukturę i koncentrację przestrzenną osób. Dotyczy to m.in. zagrożeń hydrologicznych, zanieczyszczeń gleby i powietrza, zjawisk meteorologicznych i naturalnych geozagrożeń. Ponieważ 80% ludności UE do 2050r będzie mieszkać w miastach, konieczne jest kompleksowe podejście do relacji między zmieniającym się środowiskiem a jakością życia, oraz adaptacji do zmieniającego się otoczenia w obszarze gospodarczym i społecznym.
  • Główne obszary badawcze to lokalne i globalne zmiany środowiska, ich wpływ na jakość życia oraz sposoby adaptacji do nowych warunków, w szczególności poprawy warunków życia. POB dotyczy aktualnych, priorytetowych problemów naukowych mających charakter interdyscyplinarny, których rozwiązanie wymaga współpracy naukowców z nauk o Ziemi i środowisku oraz nauk społecznych. Dobre wpisanie POB w priorytety programu Horyzont Europa pozwala myśleć zarówno o dużym potencjale publikacyjnym, jak i możliwościach zdobywania grantów na finansowanie zadań — w tym grantów międzynarodowych.

Najwybitniejsi uczeni

prof. dr hab. Tomasz Niedzielski

Dr nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii (Politechnika Warszawska), dr nauk o Ziemi w zakresie geografii (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. nauk o Ziemi w zakresie geografii (Uniwersytet Wrocławski), profesor nauk o Ziemi (Uniwersytet Wrocławski), ekspert z zakresu modelowania i prognozowania procesów hydrologicznych, zmian poziomu oceanu, specjalista w obszarze tworzenia systemów zautomatyzowanego przetwarzania danych pozyskiwanych przez bezzałogowe statki powietrzne. Poza Uniwersytetem Wrocławskim pracował na: Uniwersytecie Aberdeen w Wielkiej Brytanii (post doc), w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym Politechniki Wrocławskiej.

dr hab. Małgorzata Werner, prof. UWr

Dr nauk o Ziemi w zakresie geografii, dr hab. Nauk o Ziemi w zakresie geografii. Kierownik kilku projektów OPUS NCN, kierownik projektu PMCOST Twinning H2020 (konsorcjum: UWR—lider, CEH Edinburhg, Imperial College London, Norwegian Meteorological Insitute, IOS Polska). Badania dotyczą jakości powietrza w skali lokalnej i regionalnej, ekspozycji ludności na zanieczyszczenia, w tym wykorzystania metod asymilacji, prognozowania, zjawisk ekstremalnych oraz wpływu bioalergenów (pyłków roślin) na jakość życia ludzi. Poza UWr pracowała na Worcester University w Wielkiej Brytanii (post doc) w światowej klasy jednostce badawczej National Pollen and Aerobiology Research Unit.

dr hab. Jakub Kierczak, prof. UWr

Doktor nauk o Ziemi w zakresie geologii (co-tutelle, UWr i Uni Limoges), dr hab. Nauk o Ziemi w zakresie geologii. Kierownik projektu Sonata NCN, opiekun Diamentowego Grantu, laureat stypendium START FNP. Badania dotyczą zanieczyszczeń środowiska pierwiastkami metalicznymi i ich mobilności. Specjalizuje się w środowiskowej roli pierwiastków pochodzących z żużli hutniczych.

prof. dr hab. Piotr Migoń

Zainteresowania naukowe to geomorfologia (nauka o procesach kształtujących formy powierzchni Ziemi), geografia fizyczna i relacje człowiek—środowisko. Jest także zaangażowany w popularyzację wiedzy naukowej. Badania prowadzi głównie w Sudetach, a także w innych częściach Masywu Czeskiego (Czechy, Niemcy). Część projektów badawczych realizował poza granicami Polski: w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Austrii, Jordanii, Korei, Namibii, Meksyku, Brazylii i w Antarktyce. W 1994 r. przebywał na trzymiesięcznym stypendium British Council w Londynie, w latach 1995–96 odbył staż podoktorski w School of Geography and the Environment uniwersytetu w Oksfordzie. W 2003 r. był stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. Prowadził wykłady i seminaria na uczelniach w Czechach, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Brazylii i w Chinach. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2005–2008 był Prezesem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Od wielu lat związany z International Association of Geomorphologists, gdzie pełnił funkcję Sekretarza (1997–2001), Wiceprezydenta (2009–2013), a od 2013 r. jest członkiem Executive Committee. Jest członkiem Rady Redakcyjnej czasopisma „Geomorphology” (Elsevier). Jest członkiem World Commission of Protected Areas Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, przewodniczącym Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego i członkiem Rady Naukowej Parku Narodowego Gór Stołowych.

dr hab. Sylwia Dołzbłasz, prof. UWr

Główna tematyka badawcza to gospodarka przestrzenna, rozwój przestrzenny miast i wsi oraz rozwój regionalny i lokalny. Specjalizuje się w zakresie rozwoju obszarów pograniczy i współpracy transgranicznej, polityce regionalnej, geografii politycznej, konfliktami przestrzennymi oraz rewitalizacją obszarów poprzemysłowych.

Najwybitniejsi młodzi uczeni

dr hab. Mateusz Strzelecki, prof. UWr

Geograf-polarnik, absolwent prestiżowego Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał stopień doktorski, obecnie kierownik Stacji Polarnej Uniwersytetu Wrocławskiego im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie. Lider wielu międzynarodowych projektów badawczych i wiodący geomorfolog wybrzeży zimnych w kraju. Prowadził badania na Svalbardzie, Grenlandii, Islandii, wyspach Skandynawii i Antarktyki oraz w Kanadzie. Celem jego badań jest ustalenie, przy użyciu zróżnicowanych narzędzi badawczych, w jaki sposób zmiany klimatyczne przekształcają polarne wybrzeża i zagrażają istniejącym w tych wyjątkowo wrażliwych strefach skupiskom ludności oraz zachodzącym przemianom społeczno-gospodarczym. Badania mają charakter kompleksowy, interdyscyplinarny, dotyczą wpływu zmian środowiska na życie człowieka i funkcjonowanie ekosystemów.

dr Filip Duszyński

Geograf, laureat konkursu ETIUDA NCN, stażysta School of Geography and the Environment na Uniwersytecie Oksfordzkim, laureat stypendium Start FNP. Autor nowatorskiej koncepcji ewolucji progów morfologicznych Gór Stołowych. Badania dotyczą m.in. geomorfologii w kontekście różnych warunków klimatologicznych, ruchów masowych (osuwisk) oraz geoturystyki i wykorzystania walorów przyrodniczych w turystyce w kontekście zmieniającego się środowiska.

dr hab. Anna Potysz

Tematyka badawcza dotyczy zanieczyszczenia środowiska, w szczególności metalami ciężkimi, interakcji mikroorganizmów z minerałami, uwalniania metali ciężkich do środowiska oraz ich transportu. Kieruje projektem Fuga oraz SONATA NCN.

dr Piotr Wojtulek

Ukończył prawo i geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w geologii gospodarczej, petrologii skał oceanicznych oraz prawie geologicznym i górniczym. Obecnie pracuje nad rozpoznaniem genezy krystalizacji minerałów rudnych Cr i Ti w masywie Ślęży, charakterystyka niektórych serii skalnych w Polsce zakresie występowania tzw. surowców krytycznych oraz europejskim prawodawstwem dotyczącym poszukiwania i wydobywania węglowodorów.

dr Łukasz Stachnik

Geograf-hydrogeochemik, absolwent interdyscyplinarnego biologiczno-geograficznego kierunku na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień doktora. Kierownik projektów międzynarodowych prowadzonych w obszarach polarnych i specjalista z zakresu biogeochemii obszarów zlodowaconych. Realizował projekty na Svalbardzie, Rosyjskiej Arktyce, Grenlandii i Islandii. Celem jego badań jest określenie wpływu współczesnej i przyszłej recesji lodowców na globalne cykle biogeochemiczne, wliczając ich role w kształtowaniu się zawartości gazów cieplarnianych w atmosferze w obszarach polarnych. Badania te mają charakter multidyscyplinarny, w którym zastosowane jest szerokie spektrum narzędzi badawczych z zakresu glacjologii, hydrochemii, geofizyki, biologii, mineralogii.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail