
Wielokulturowość – współpraca i jej struktury
WIODĄCE DYSCYPLINY: ARCHEOLOGIA, HISTORIA, NAUKI O KULTURZE, NAUKI PRAWNE
Zakres tematyczny:
szeroki zakres nauk humanistycznych i społecznych
Rada Naukowa Priorytetowego Obszaru Badawczego
Wielokulturowość – współpraca i jej struktury:
dr hab. Bartłomiej Krzan, prof. UWr
prof. dr hab. Krzysztof Nawotka
dr hab. Martyna Pryszmont
prof. dr hab. Marcin Wodziński
Kierunki studiów związane z POB:
– Archeologia
– Etnologia i antropologia kulturowa
– Historia oraz Historia sztuki
– Kulturoznawstwo
– Prawo
– Socjologia
- Bariery w relacjach między przedstawicielami różnych kultur żyjących w obrębie jednej społeczności politycznej lub działających w ramach jednego układu interesów (gospodarczych, politycznych itp.) stanowią jedno z najważniejszych wyzwań współczesności. Jednak już od starożytności możemy obserwować fenomen szukania sposobów współpracy między reprezentantami różnych kultur w celu unikania konfliktów, a w konsekwencji jak najpełniejszego wykorzystywania różnic kulturowych jako kapitału społecznego.
- Prowadzone na UWr wielodyscyplinarne badania nad społeczeństwami wielokulturowymi mają za zadanie z jednej strony zwiększyć naszą wiedzę o wspomnianych rozwiązaniach w różnych okresach czasu, w skali całego świata — od Europy poprzez Bliski Wschód, Chiny po USA. Stąd często mają charakter porównawczy. Z drugiej strony prezentują okoliczności konfliktów, drogi ich rozwiązania, analizując warunki trwałości i zmiany w relacjach międzykulturowych.
- Badania nie są zorientowane na jeden, dominujący paradygmat poznawczy. Wielokulturowość nie jest w nich terminem politycznym (w sensie idei organizującej społeczeństwo). Badacze podejmując swoje studia reagują na napięcia i potrzeby otoczenia będąc ich częścią, traktując zacieśniające się interakcje społeczeństw uformowanych w różnych kulturach jako wyzwanie poznawcze. Koncentrują się też na systemowych procesach zachodzących obecnie w Europie i kształtujących jej przyszłość. Istotnym jest przekonanie, że zacieśnienie refleksji nad tym fenomenem do jednej dyscypliny lub dziedziny zniekształciłoby wynik refleksji. Historycy, historycy sztuki, filolodzy, socjologowie, badacze systemów politycznych, prawnicy — każdy z nich w ramach metodologii swojej dziedziny, ale w odniesieniu do osiągnięć innych dyscyplin, szukają adekwatnych modeli opisujących zmienną rzeczywistość współżycia i konfliktów różnych społeczeństw.
Najwybitniejsi uczeni
Prof. Krzysztof Nawotka jest historykiem, specjalizującym się w badaniach przekształceń politycznych, społecznych i kulturowych świata hellenistycznego (Grecja i Bliski Wschód), w tym zwłaszcza w życiu i działalności Aleksandra Wielkiego. Doktorat uzyskał w Ohio State University. Laureat programu „Maestro” NCN, ma duże doświadczenie w kierowaniu dużymi grantami badawczymi, w tym NCN i FNP. Członek Academia Europea.
Profesor nauk humanistycznych, dr w dyscyplinie literaturoznawstwo, dr hab. w dyscyplinie historia, specjalista w zakresie historii i kultury Żydów w Europie Wschodniej i Środkowej, kierownik i uczestnik wielu międzynarodowych zespołów zajmujących się badaniem i dokumentowaniem kultury Żydów i ich relacji z otoczeniem, szczególnie na terenie Europy Środkowo- Wschodniej. W ostatnich latach szczególnie wiele uwagi poświecił chasydyzmowi, wielokulturowej genezie powstania tego mistycznego nurtu w kulturze żydowskiej oraz jego rozwojowi na terenach pogranicza polsko-ruskiego w XIX–XX w., twórca studiów z zakresu judaistyki na UWr.
Dr archeologii, specjalista w zakresie analizy przenikania się kultur neolitu i wczesnej epoki brązu, zastosowania nieinwazyjnych metod prospekcji archeologicznej oraz bioarcheologii i geoarcheologii do analiz przekształceń kulturowych i etnicznych przedhistorycznej Europy.
Doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista z zakresu integracji europejskiej; kierownik Centrum Europejskiego Prawa Zarządzania Gospodarczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w analizie podobieństw i różnic kulturowych, ekonomicznych, politycznych i ustrojowych determinujących ewolucje Unii Europejskiej jako systemu wielonarodowego.
Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista z zakresu publicznego prawa gospodarczego oraz prawa gospodarczego Unii Europejskiej. Kierownik Zakładu Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej. Zajmuje się w szczególności badaniem tendencji konwergencyjnych i dywergencyjnych w poszczególnych obszarach unijnego porządku prawnego (takich jak swobody transgranicznego przepływu, prawo konkurencji i regulacji sektorowej, prawa człowieka, inne wspólne polityki unijne), a także wpływem kultur prawnych poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej na aksjologie i mechanizmy stosowania prawa unijnego, w tym przez sądy unijne.
Najwybitniejsi młodzi uczeni
Dr nauk humanistycznych w zakresie archeologii (Śmierć nieczysta w obrządku pogrzebowym społeczeństwa przedindustrialnego na Śląsku, Górnych Łużycach i w Hrabstwie Kłodzkim), specjalista w zakresie archeologii historycznej oraz historii późnośredniowiecznej i nowożytnej kultury materialnej. Kierownik i uczestnik wielu prac wykopaliskowych prowadzonych w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Gujana Francuska, Niemcy, Ukraina).
Dr historii (Delphi throughout the Hellenistic and Roman periods. Honours and privileges in Delphic decrees) zrealizowany pod kierunkiem prof. Krzysztofa Nawotki (UWr) prof. Grahama Olivera (University of Liverpool). Specjalizuje się w badaniu kultury hellenistycznej Grecji, ze szczególnym naciskiem na epigrafikę oraz rolę Delf i propagowanych w tym sanktuarium wzorców kulturowych zmieniających się w czasie hellenistycznym i rzymskim.
Doktor nauk prawnych (2014 — Udziały jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatków dochodowych), adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego WPAE UWr, stypendysta Fulbrighta, laureat stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w latach 2018–2020, specjalizuje się w problematyce porównawczych badań nad budżetem państwa i procedury budżetowej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, finansach samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz opodatkowaniu sektorów energetycznego i wydobywczego.
Dr nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalista w zakresie społecznej i politycznej historii Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Doktorat uzyskał w Instytucie Historii PAN w Warszawie, 20 marca 2014 roku.