
Arqus: Zgłoś projekt Międzynarodowych Studiów Wspólnych!
Sojusz Uniwersytetów Arqus ma przyjemność zaprosić wszystkich naukowców zainteresowanych opracowaniem wspólnego programu studiów magisterskich lub licencjackich do złożenia propozycji projektu! Joint Programmes to Międzynarodowe Studia Wspólne, termin który obejmuje szeroki wachlarz różnych możliwości tworzenia programów studiów, w których uczestniczą uczelnie z różnych krajów. Uczestnictwo może mieć różne formy, ale kluczowe są dwa elementy – wspólne tworzenie programu oraz udział studentów lub pracowników ze wszystkich zaangażowanych uczelni. Studenci na różnych uczelniach współpracujących w ramach Arqusa realizują ten sam program studiów.
Dzięki tworzonym przez różne uniwersytety członkowskie Sojuszu Uniwersytetów Arqus Międzynarodowe Studiom Wspólnym, studenci mają możliwość zdobycia doświadczenia akademickiego i kulturowego za granicą, poszerzenia swoich umiejętności językowych i rozwinięcia nowych perspektyw oraz zwiększenia swoich szans na coraz bardziej globalnym rynku pracy.
Dla uczestniczących uniwersytetów otwiera to możliwości zwiększonej współpracy w zakresie nauczania i badań oraz możliwość specjalizacji i rozszerzenia danego obszaru badawczego. Wspólne programy stwarzają możliwość połączenia wiedzy wszystkich uczestniczących uniwersytetów w celu zaoferowania unikalnych programów powstałych w wyniku komplementarności akademickiej, które są bardzo atrakcyjne dla doskonałych studentów.
Arqus European University Alliance zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania propozycji projektów poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego online.
Wnioski powinny być składane przez koordynującego pracownika akademickiego/uniwersytet, który następnie będzie koordynował proces opracowywania wspólnego programu i który będzie odpowiedzialny za realizację projektu i monitorowanie funduszy.
Okres składania wniosków: 15 lutego 2024 r. – 31 maja 2024 r.
Okres realizacji projektu: Czerwiec 2024 – wrzesień 2026.
Nowo wdrożone wspólne programy powinny rozpocząć się najpóźniej w semestrze zimowym 2026 roku.
Jak się za to zabrać?
Polecamy wskazówki dr Małgorzaty Dowlaszewicz z Katedry Filologii Niderlandzkiej, która reprezentuje Uniwersytecie Wrocławski w Sojuszu Uniwersytetów europejskich Arqus, w pakiecie 6 „Arqus Learning Pathways”. Opowiedziała nam o Joint Programmes, czyli o studiach tworzonych wspólnie przez uczelnie członkowskie Arqusa.
„Planowanie należy rozpocząć od trzech elementów. Pierwszy to pomysł na program – może to być zupełnie nowy program studiów, ale także rozszerzenie lub uszczegółowienie istniejącego już programu. Drugi element to znalezienie partnera. Pomocne są tutaj Arqusowe Communities of Practice. Jeżeli jesteśmy członkiem takiej wspólnoty, znalezienie partnerów oferujących zajęcia w podobnej tematyce będzie proste. W inny wypadku można skontaktować się z koordynatorami poszczególnych uczelni, albo poszukać osób bliskich naszym zainteresowaniom na poświęconym temu tematowi Padlecie. Trzeci element to kwestia administracyjna – z jednej strony poparcie przełożonych (warto przedyskutować pomysł z Dyrektorem lub Kierownikiem, a potem także z Dziekanem), z drugiej zlokalizowanie osób odpowiedzialnych za elementy administracyjne. W naszej uczelni są to przede wszystkim Dział Nauczania oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej, ale także dziekanaty odgrywają kluczową rolę.” – mówi dr Małgorzata Dowlaszewicz.