
Pamięć
Niniejsza strona poświęcona jest pamięci i gromadzi materiały archiwalne dotyczące naszej wspólnoty badawczej.
Wspomnienie o Agnieszce Liburze

Profesor Agnieszka Libura przez wiele lat była pracownikiem Zakładu Językoznawstwa Stosowanego Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej (2014), następnie zaś przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego (2015–2019), kierując również pracami czasopisma „LaMiCuS”. Założyła i prowadziła Centrum Badań Kognitywnych nad Językiem i Komunikacją na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Naukowo zajmowała się przede wszystkim semantyką i pragmatyką językoznawczą, szczególnie ceniąc sobie teorie, które się mieściły w obrębie kognitywnego paradygmatu badawczego. Interesowała się również problemami akwizycji języka, związkami językoznawstwa z innymi naukami, takimi jak psychologia i neurobiologia, współczesnymi teoriami metafory, a także metodologią badań językoznawczych.
Była autorką wielu publikacji naukowych, w tym monografii Wyobraźnia w języku. Leksykalne korelaty schematów wyobrażeniowych CENTRUM-PERYFERIE i SIŁY (2000) oraz Teoria przestrzeni mentalnych i integracji pojęciowej. Struktura modelu i jego funkcjonalność (2010), redaktorką i współredaktorką tomów Amalgamaty kognitywne w sztuce (2007), Sapientia Ars Vivendi (2013), From Conceptual Metaphor Theory to Cognitive Ethnolinguistics. Patterns of Imagery in Language (2014) i Dociekania kognitywne (2018).
Prowadziła wykłady i ćwiczenia między innymi z takich przedmiotów, jak teoria komunikacji, metodologia badań nad językiem, kognitywna teoria metafory, teoria amalgamatów kognitywnych, kognitywne badania nad humorem, wprowadzenie do językoznawstwa kognitywnego oraz wprowadzenie do semantyki i pragmatyki. Pracowała także jako lektor w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, ucząc między innymi studentów na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.
Umiejętnie łączyła zainteresowania naukowe z dydaktyką akademicką. Swoją pasją zarażała rzesze studentów i doktorantów. Wywierała silny wpływ również na innych badaczy, propagując idee językoznawstwa kognitywnego. Cechowała ją otwartość na ludzi i ciekawość świata. Uwielbiała kontakt z naturą i długie wędrówki po górach.
dr hab. Anna Żurek, prof. UWr
kierownik Zakładu Językoznawstwa Stosowanego
Instytut Filologii Polskiej