
Drzwi Otwarte 2025
Jak co roku, przed rekrutacją na kolejny rok akademicki, poszczególne wydziały i instytuty oraz biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego organizują Drzwi Otwarte.
Drzwi Otwarte to szereg wydarzeń, podczas których kandydaci i kandydatki na studia na Uniwersytecie Wrocławskim będą mieli okazję zapoznać się z kierunkami studiów, kołami naukowymi, zobaczyć budynki wydziału czy instytutu, posłuchać interesujących wykładów popularnonaukowych, poznać swoich przyszłych wykładowców i wykładowczynie, porozmawiać ze studentami i studentkami konkretnych kierunków i dowiedzieć się wszystkiego o procedurze rekrutacji na studia.
Poniżej zamieszczamy informacje o Drzwiach Otwartych – lista jest na bieżąco aktualizowana, w miarę spływania do nas informacji z poszczególnych jednostek.
Jeżeli ktoś z Państwa jest organizatorem Drzwi Otwartych i chciałby dodać lub uzupełnić informacje, prosimy o wysłanie ich na adres e-mail: komunikacja@uwr.edu.pl.
Zapraszamy!
WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII
Termin i miejsce: 21.03.2021, ul. Joliot – Curie 14a, Kampus Grunwaldzki. Odbędą się również spotkania on-line: 20.03.2025 – spotkania online w języku angielskim, 22.03.2025 – spotkania online w języku polskim (linki do spotkań wkrótce).
Program:
11:30-12:00 – prezentacja Wydziału, Aula 1.03
12:00-13:00 – badania prowadzone przez grupy badawcze WB/ pokazy/możliwość rozmowy – Hol główny budynku Wydziału Biotechnologii
13:00-15:00 – spotkania dot. poszczególnych kierunków studiów (również spotkanie dla grupy anglojęzycznej) oraz zwiedzanie budynku – laboratoria dydaktyczne i badawcze Wydziału Biotechnologii
Spotkania on-line: linki dostępne wkrótce.
20.03.2025 – SPOTKANIA ON-LINE W J. ANGIELSKIM dla kandydatów na kierunki: Biotechnology – studia I stopnia w j. angielskim, Medical Biotechnology – studia II stopnia w j. angielskim
10:00 – prezentacja Wydziału i programów studiów
10:30 – Czatuj online z Wydziałem Biotechnologii UWr – pytania i odpowiedzi o studiowaniu
22.03.2025 – SPOTKANIA ONLINE W J. POLSKIM dla kandydatów na kierunki: Medyczna Biotechnologia Molekularna – jednolite studia magisterskie, Biotechnologia – studia I stopnia, Biotechnologia – studia II stopnia
11:30-12:00 – prezentacja Wydziału
12:00-13:00 – spotkania z naukowcami prowadzącymi badania na Wydziale Biotechnologii
13:00-14:00 – Czatuj online z Wydziałem Biotechnologii UWr – pytania i odpowiedzi o studiowaniu
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ I MEDIÓW
Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Termin i miejsce: 28 marca, od godz. 12.00, Sala Wielka Zachodnia, ul. Joliot Curie 15.
Program dostępny na stronie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Instytut Nauk o Informacji i Mediach
Termin i miejsce: 5 kwietnia, Od godziny 11.00 do 14.00, Pl. Uniwersytecki 9/13
Program:
Rozmowy o książkach Young Adult,
Informacje o kierunkach związanych z rynkiem wydawniczym, nowymi formami komunikacji, obiegiem i zarządzaniem informacją, a także publikowaniem w sieci.
WYDZIAŁ CHEMII
Termin i miejsce: 29 marca, od godz. 10.00 do 14.00
Szczegóły wydarzenia na ulotce.
BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA
Termin i miejsce: 31 marca-15 maja, Biblioteka Uniwersytecka, Fryderyka Joliot-Curie 12
Program:
– Zwiedzanie Biblioteki – uczniowie będą mieli okazję zobaczyć od środka jedną z najnowocześniejszych bibliotek akademickich w Polsce. Poznają jej bogate zbiory, nowoczesne technologie i dowiedzą się, jak wygląda praca z niezwykłymi, historycznymi dokumentami.
– Tajniki digitalizacji zbiorów – jak ratuje się cenne książki i manuskrypty przed zniszczeniem? Nasi eksperci opowiedzą o procesie digitalizacji i jego znaczeniu dla nauki oraz kultury. To fascynująca podróż od średniowiecznych ksiąg po nowoczesne bazy danych!
– Specjalny pokaz komiksów – odkryj, jak kultura popularna przenika do świata nauki i sztuki! Przygotowaliśmy wyjątkową prezentację, która pokazuje, że komiksy to nie tylko rozrywka, ale także ważny element kultury i historii.
– Unikatowa prelekcja i prezentacja średniowiecznego rękopisu – kustosz ze Zbiorów Specjalnych zaprezentuje oryginał niezwykłego manuskryptu De Natura Rerum Tomasza de Cantimpré. To rzadka okazja, by zobaczyć średniowieczne dzieło o przyrodzie, wiedzy i filozofii – prawdziwy skarb sprzed wieków!
Aby zgłosić udział swojej klasy, prosimy o kliknięcie w LINK
WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH
Termin i miejsce: 4 kwietnia, godz.10.00-14.00, Campus Wydziału Nauk Społecznych, Koszarowa 3 (budynek Instytutu Politologii)
Program:
10.00-11.00 – debata studentów i prowadzących zajęcia pt. „Populizm i radykalizacja – najważniejsze wyzwanie dla świata?”
11.00-12.30 – WARSZTATY:
„Co i kto nie kłamie w Love never lies” – analiza współczesnych „mitologii” kobiecości i męskości w popkulturze,
Unia Europejska – na drodze do 'autonomii strategicznej’,
„zaPROJEKTuj się! – zarządzanie projektami społecznymi od kuchni”,
„Obrazy [w] filozofii”,
DEBATA studencka „Rola filozofii na uniwersytecie”,
„LIVE CHAT” dla kandydatów,
specjalny PANEL dla studentów studiów licencjackich WNS.
12.30-14.00 – Speed Meeting – spotkanie ze studentami międzynarodowymi WNS
W trakcie wydarzenia nasi goście będą mieli okazję zapoznać się z: ofertą studiów, możliwościami międzynarodowej aktywności studenckiej, propozycjami włączenia się w działalność studenckich kół naukowych.
Więcej o wydarzeniu na Facebooku WNS
WYDZIAŁ NAUK BIOLOGICZNYCH
Termin i miejsce: 5 kwietnia w godzinach 11.00-14.00, Duża Sali Wykładowej, Ul. Kanonia 6/8, Wrocław, Wydział Nauk Biologicznych
Program:
11:00-11:10 – Przywitanie uczestników przez Dziekana Wydziału Nauk Biologicznych
11:15-11:40 – „Zachwycające piękno mikroświata” – wykład prof. dr hab. Gabrieli Bugli-Płoskońskiej
11:50-12:15 – „Rośliny w życiu człowieka” – wykład dr hab. Ewy Stefańskiej-Krzaczek
12:25-12:50 – „Zastosowanie sekwencjonowania następnej generacji w genetyce i hodowli roślin” – wykład dr Pauliny Tomaszewskiej
13:00-13:25 – „Studiując u nas poznawaj inne kraje i ich kulturę” – wykład dr hab. Agnieszki Perec- Matysiak, prof. UWr (Koordynator programu Erasmus +)
W przerwach filmy prezentujące nasz Wydział.
Na korytarzu odbędzie się giełda Studenckich Kół Naukowych działających na WNB.
WYDZIAŁ MATEMATYKI I INFORMATYKI
Termin i miejsce: 5 kwietnia
Program: LINK do PROGRAMU
„Opowiemy o naszych studiach. Wyjaśni się dlaczego matematyka jest jak szwajcarski scyzoryk i daje najlepszy zawód świata, a nasze studia informatyczne pozwalają na olbrzymią wszechstronność, szeroki wybór kariery zawodowej, a ich absolwenci zajmują czołowe miejsca w rankingach wynagrodzeń. Pokażemy jak matematyka pozwala przetwarzać obrazy oraz w jaki sposób programista może korzystać z LLMów w codziennej pracy. Zaprezentujemy też nowy kierunek Sztuczna inteligencja w analizie danych.”
Wspólne rozpoczęcie, Instytut Informatyki, Sala 25
11:00 Jan Marcinkowski O szukaniu najkrótszych ścieżek w sieci drogowej w skali przemysłowej
„Znajdź w grafie najkrótszą ścieżkę z wierzchołka u do wierzchołka v” — jedno z najbardziej naturalnych zadań informatycznych. Klasyczny algorytm Dijkstry z 1956 w zasadzie jest ostatecznym praktycznym rozwiązaniem tego problemu.
Czy w takim razie Google Maps (i inne serwisy mapowe) odpalają algorytm Dijkstry za każdym razem, gdy chcemy pojechać z jednego miejsca do drugiego? Okazuje się, że nie: ale żeby wymyślić coś sprytniejszego, trzeba zrozumieć szczególną naturę zadanego im problemu. Opowiemy sobie zatem, co takiego ma w sobie sieć drogowa? Oraz czym różni się zadanie serwisu mapowego od zadania na Olimpiadzie Informatycznej? Zarysujemy kilka praktycznych rozwiązań problemu (różne firmy robią to różnie) i ich teoretyczne podstawy. Bedą również praktyczne wskazówki nawigacyjne.
Instytut Matematyczny, sala EM
12:00 Tomasz Elsner, Paweł Lorek prezentacja kierunków Matematyka oraz Sztuczna inteligencja w analizie danych
12:25 Paweł Lorek Matematyka w analizie i przetwarzaniu obrazów
13:05 Michał Krawiec Dlaczego studia matematyczne są jak szwajcarski scyzoryk?
13:40 Atrakcje przygotowane przez studentów
Instytut Informatyki, sala 25
12:00 Franciszek Malinka Efektywne użycie dużych modeli językowych w codziennej pracy programisty
12:30 Piotr Wieczorek Prezentacja kierunku informatyka
12:50 Krzysztof Nyczka (Head of Product and Development) Czy programowanie to jedyna droga? Jak technologia otwiera nieskończone możliwości.
13:10 Prezentacja Koła Studentów Informatyki
13:20 Dyskusja panelowa na temat studiowania w Instytucie Informatyki UWr z naszymi studentami Emilią, Wojtkiem, Heleną i Franciszkiem.
Instytut Informatyki, sala 119
14:00 Spotkanie z Marcinem Preisnerem dla zainteresowanych studiowaniem na Indywidualnych Studiach Informatyczno-Matematycznych (ISIM)
Wszelkie szczegóły na stronie rekrutacyjnej Wydziału
WYDZIAŁ NEOFILOLOGII
Termin i miejsce: 5 kwietnia, 10:30-13:30, I piętro budynku Wydziału Neofilologii, ul. św. Jadwigi 3/4
Program:
10:30-11:20 – spotkanie informacyjne (w formie hybrydowej – link do spotkania na platformie Microsoft Teams)
Przerwa
11:30-12:20 – targi kierunków wydziałowych, w której kandydaci i ich rodzice będą mogli dowiedzieć się więcej o wybranych kierunkach bezpośrednio od obecnych na spotkaniu pracowników poszczególnych jednostek i studentów (stacjonarnie)
Przerwa
12:30-13:30 – gra terenowa w przestrzeni wrocławskiego Starego Miasta (stacjonarnie)
Dodatkowo organizowane są Drzwi Otwarte jednostek Wydziału Neogfilologii:
– Katedra Judaistyki:
Termin i miejsce: 25 maja, godz. 11:00-12:30 (hybrydowo), ul. św. Jadwigi 3/4;
W ramach programu Drzwi Otwartych przewidziano 30-minutowy wykład, spotkanie ze studentami, część na zadawanie pytań na temat studiów w Katedrze Judaistyki pracownikom i studentom, a także krótkie warsztaty zorganizowane przez Koło Naukowe Sznirele Perele;
– Instytut Filologii Słowiańskiej:
Termin i miejsce: 23 maja, godz. 10:30-13:00 (stacjonarnie); ul. Pocztowa 9;
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką nieoczywistych języków obcych – chorwackiego (i serbskiego!), czeskiego, rosyjskiego, ukraińskiego (i angielskiego!), a nawet macedońskiego – do zapoznania się z programami Instytutu Filologii Słowiańskiej. Podczas Dnia Otwartego będziecie mieli możliwość porozmawiać ze studentami i wykładowcami, a liczne koła naukowe działające w IFS zaprezentują Wam ofertę zajęć dodatkowych i międzynarodowych projektów, w których bierzemy udział.
KOLEGIUM MIĘDZYDZIEDZINOWYCH STUDIÓW INDYWIDUALNYCH
Termin i miejsce: 9 kwietnia 2025, ul. Kręta 1, Wrocław, obowiązują zapisy: formularz zapisów
Program: link do programu
Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: kmsi@uwr.edu.pl
Zapraszamy!
WYDZIAŁ FILOLOGICZNY
Instytut Filologii Germańskiej: Dni Germanistyki
Termin i miejsce: 10 i 11 kwietnia w Instytucie Filologii Germańskiej, pl. Biskupa Nankiera 15 b, zapisy trwają do 6 kwietnia: Formularz zapisów
Program: link do programu
Ewentualne pytania prosimy kierować do dr Magdaleny Białek (magdalena.bialek@uwr.edu.pl).
Instytut Filologii Polskiej
Termin i miejsce: 12 kwietnia, Instytut Filologii Polskiej, Plac Biskupa Nankiera 15 B
Program znajduje się poniżej
WYDZIAŁ FIZYKI I ASTRONOMII
Termin i miejsce: 11 kwietnia, od godz. 11.00, pl. Maxa Borna 9.
Program:
Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Podróż w Głąb Materii i Wszechświata”. Organizatorzy zaplanowali kilka wykładów, prezentujących badania prowadzone przez nasza kadrę fizyków i astronomów. Uczestnicy będą mogli z bliska zobaczyć laboratoria oraz wziąć udział w warsztatach oraz zajęciach typu hands-on z teleskopem astrofizycznym i słonecznym. Kandydaci zainteresowani fizyką komputerową znajdą coś dla siebie w dedykowanej pracowni komputerowej. Będzie można porozmawiać ze studentami oraz uzyskać szczegółową informację, dotyczącą kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Fizyki i Astronomii. Będzie okazja przyjrzeć się również doświadczeniom fizycznym.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie Wydziału Fizyki i Astronomii.
WYDZIAŁ NAUK HISTORYCZNYCH I PEDAGOGICZNYCH
Instytut Archeologii
Termin i miejsce: 12 kwietnia 2025, godz. 11-13, Instytut Archeologii UWr, Szewska 48
Program:
11.00 – dr Marcin Bohr, Zastępca Dyrektora Instytutu Archeologii UWr ds. Dydaktyki – Przywitanie
11.10 – dr hab. prof. UWr Lech Marek – Archeologia kilku dni. Badania miejsc konfliktu
11.30 – dr Paweł Duma – Garnki, groby, szubienice. Czym zajmują się archeolodzy historyczni
11.50 – 13.00 warsztaty i spotkania ze studentami i kadrą Instytutu Archeologii
Studenckie Koło Naukowe Archeologów – o studiach, wykopaliskach, życiu studenckim…
Zabytki archeologiczne na żywo – broń, ozdoby, naczynia…
Jak wytwarzano przedmioty w dawnych czasach?
Kości zwierzęce i ludzkie w archeologii – co można z nich wyczytać?
Techniki analiz i dokumentacji zabytków – co widać pod mikroskopem… i nie tylko!
Konkursy i upominki
Szczegóły na stronie Instytutu Archeologii, Facebooku oraz Instagramie
Instytut Historyczny
Termin i miejsce: 11 kwietnia od godz. 9.00, ul. Szewska 49
Program (może ulec zmianie, szczegóły znajdują się na stronie Instytutu Historycznego)
Program:
9.00-9.30 – przywitanie uczestników przez Dyrekcję IH UWr oraz prezentacja kierunków i specjalizacji w IH UWr
9.30-10.30 – wykład dr. hab. Marka Wójcika, prof. UWr
10.30-10.45 – przerwa
10.45-11.45 – wykład dr. Jarosława Szymańskiego
11.45-12.00 – przerwa
12.00-13.00 – wykład dr. hab. Mirona Urbaniaka, prof. UWr
Wydarzenia towarzyszące od 9.00 do 13.30 – prezentacja aktywności Kół Naukowych Instytutu Historycznego UWr
Instytut Pedagogiki
Termin i miejsce: 12 kwietnia od godz. 9.30 do 14.00, ul. Dawida 1
Program (może ulec zmianie, szczegóły znajdują się na stronie Instytutu Pedagogiki
Program:
9.30-10.00 – Rejestracja i powitanie uczestników (punkt recepcyjny)
10.00-10.15 – Integracja w Auli (3 piętro)
10.15-10.30 – Prezentacja Instytutu – Dyrekcja Instytutu
10.30-10.50 – Wykład prof. Witolda Jakubowskiego
11.15-12.00 – Warsztaty muzyczne w edukacji wczesnoszkolnej – prowadzi dr Kondracka – Szala (s. 60)
11.00-13.45 – Warsztaty Snoezelen – prowadzi mgr Daniela Winnicka (s.26)
I sesja 11.00 – 11.45
II sesja 12.00 – 12.45
III sesja 13.00 – 13.45
11-14 – Zwiedzanie Instytutu, gra terenowa dostępna do samodzielnego wypełniania, informacje o rekrutacji w punkcie recepcyjnym, możliwość rozmowy ze studentami
11-13 – Prezentacja kół naukowych: Zielone Wzgórze, Koło Naukowe Pedagogów „Do zadań SPEcjalnych” UWr, IKN Variograf, Studenci Resocjalizacji (trzecie piętro)
11-14 – Gra terenowa
14 – Zakończenie wydarzenia
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Termin i miejsce: 23.04.2025 o godzinie 17:00-19.00, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, ul. Szewska 50/51, Wrocław
Program:
Warsztaty hafciarskie – poznaj tajniki haftu tradycyjnego!
Gra terenowa „Etno ścieżka” – rozwiąż zagadki, odkrywając tajemnice Instytutu, biblioteki i patio.
Koncert – dr Grzegorz Dąbrowski i Marcel Frąckowiak.
Kawiarenka antropologiczna – swobodne rozmowy ze studentami i wykładowcami antropologii.
Drzwi Otwarte to okazja, by poznać świat antropologii w luźnej i przyjaznej atmosferze – dzięki warsztatom, grze terenowej i koncertowi, świat nauki staje się bliższy. Uczestnicy będą mogli sprawdzić, czy antropologia to ich pasja i czym właściwie jest antropologia kulturowa.
Więcej informacji na facebooku Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Instytut Kulturoznawstwa
Termin i miejsce: 12 czerwca 2025, Instytut Kulturoznawstwa, Szewska 50/51 (biblioteka, patio, sale dydaktyczne)
Plan wydarzenia:
15:30-16:00 – spotkanie z Dyrekcją Instytutu w Bibliotece Instytutu Kulturoznawstwa (ul. Szewska 50/51, oficyna, 1 piętro)
16:00-19:00 – „Kulturnatywa’25” czyli coroczne święto wrocławskich kulturoznawców, które obchodzimy organizując w salach dydaktycznych Instytutu Kulturoznawstwa wystawy projektów studenckich, ale także wykorzystując patio na performanse, rozmowy z naszymi wybitnymi absolwentami, slamy poetyckie, konkursy wiedzy o filmie czy sety DJ-ów (szczegółowy program dostępny będzie w czerwcu na stronie domowej Instytutu Kulturoznawstwa oraz oraz na Facebooku: Kulturoznawstwo wrocławskie.
WYDZIAŁ PRAWA, ADMINISTRACJI i EKONOMII
TERMIN i MIEJSCE: 13 kwietnia o godz. 11:00 ul. Uniwersytecka 7/10
Program:
Na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii odbędą się Drzwi Otwarte oraz Gra Wydziałowa. To doskonała okazja dla przyszłych studentów do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Wydziału oraz zasadami rekrutacji. W programie tegorocznej edycji przewidziano również spotkanie z władzami wydziału oraz studentami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące studiów na Wydziale.
Po raz kolejny goście Drzwi Otwartych będą mieli możliwość podjęcia rywalizacji w Grze Wydziałowej. Ze szczegółami tematyki uczestnicy zapoznają się podczas symulacji rozprawy sądowej otwierającej wydarzenie. Dobrani w grupy gracze zmierzą się z szeregiem zadań i zagadek zgłębiając przy tym wiedzę z zakresu prawa, administracji i ekonomii oraz praktycznych aspektów oferowanych studiów. Atrakcyjne nagrody podniosą poziom emocji i zwiększą rywalizację.
Tematyka tegorocznej Gry Wydziałowej „Algorytm (nie)Sprawiedliwości” osadzona będzie w niedalekiej przyszłości. W realiach współczesnego świata, gdzie technologia AI przenika każdy aspekt życia, tajemniczy system stworzony do wspomagania decyzji w sferze prawa, administracji i ekonomii zaczyna działać nieprzewidywalnie. Zamiast ułatwiać życie, AI zaczyna podejmować kontrowersyjne decyzje, które wywołują chaos – od niewłaściwych interpretacji prawa, przez niejasne decyzje administracyjne, aż po zakłócenia w systemie ekonomicznym. Uczestnicy gry dobrani w grupy przemierzą budynki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii w poszukiwaniu informacji w celu rozwiązywania zadań, poznają wykorzystywane podczas studiów narzędzia i metody, wejdą w interakcję z modelami AI i VR.
Drzwi Otwarte na WPAE to również propozycja dla tych, którzy myślą o studiowaniu prawa, administracji, ekonomii, kryminologii, kryminologii prawniczej, prawa e-biznesu, konsultingu prawnego i gospodarczego i wielu innych kierunków i specjalności, także w języku angielskim.
Więcej informacji na stronie.
Tak wyglądała poprzednia edycja Drzwi Otwartych i Gry Wydziałowej
WYDZIAŁ NAUK O ZIEMI I KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA
Termin i miejsce: obowiązują dwa terminy: 24 kwietnia, Dzień Otwarty będzie połączone z obchodami Dnia Ziemi oraz 18 października, Dzień Otwarty będzie połączony z obchodami Dnia Krajobrazu i Georóżnorodności. Wydarzenia będą rozpoczynać się w sali Rzewuskiego adres: Plac Maksa Borna 9, sala 60 im. Jana Rzewuskiego (rotunda) – sugerowane wejście od ul. Cybulskiego 32.
Termin pierwszy:
Dzień Ziemi – Dzień otwarty Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska pod hasłem „Ziemia to dopiero początek”
Termin i miejsce: 24 kwietnia 2025 godz. 9:00-15:00, pl. Uniwersytecki 1, ul. Cybulskiego 30
Program
W centrum Wrocławia, w dwóch lokalizacjach (pl. Uniwersytecki 1 i ul. Cybulskiego 30) na uczestników czeka moc atrakcji i aktywności. Prelekcje popularnonaukowe, warsztaty, interaktywne zajęcia, gra terenowa, czy zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska z zabytkowego tramwaju. Będzie można dowiedzieć się, jak się studiuje, co robią studenckie koła naukowe i co można robić w życiu po takich kierunkach studiów jak: geologia, geografia, gospodarka przestrzenna, inżyniera geologiczna, czy turystyka.
O wszystko zadbają pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego i Instytutu Nauk Geologicznych, które tworzą Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.
Szczegółowy program wydarzenia w linku oraz załączniku poniżej: LINK DO WYDARZENIA
Data publikacji: 5.03.2025
Dodane przez: S.F.
Ostatnia modyfikacja: 16.04.2025