Jarosław Jańczak

Geopolityka Unii Europejskiej

Jarosław Jańczak

Geopolityka Unii Europejskiej

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskigo i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na drugi wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

Wykład w języku angielskim odbędzie się online 26 października 2022 o godz. 16.00-17.30. Wykład zostanie wygłoszony przez Jarosława Jańczaka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/Uniwersytet Europejski Viadrina).

prof. UAM dr hab. Jarosław Jańczak – politolog, europeista, badacz granic. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki granic i obszarów przygranicznych w kontekście procesów integracji europejskiej. W szczególności dotyczą zjawisk deborderingu i reborderingu, zarządzania transgranicznego, integracji europejskiej w mikroskali, granic zewnętrznych UE oraz współpracy transgranicznej w Europie. Więcej informacji: https://jaroslawjanczak.eu/

Geopolityka Unii Europejskiej: Transformacja granic zewnętrznych UE w kontekście zmieniającego się ładu światowego

Postępujące zmiany w strukturze globalnego ładu spowodowały, zwłaszcza w ostatnim czasie, iż procesy związane z granicami Europie zachodzące w nowym środowisku międzynarodowym. Kryzysy imigracyjne skutkowały ograniczeniami na wielu granicach europejskich. Wraz z pandemią Covid-19 kontynuowane były tendencje do (ponownego) ich zamykania i uszczelniania. Co zaskakujące, wojna na Ukrainie otworzyła granice dla uchodźców w regionie, ale jednocześnie zrewidował dominujące podejście do dynamiki granic w stosunkach międzynarodowych w Europie. Celami wykładu są przedyskutowanie nowego podejścia do badania dynamiki granic w Europie, ponowne przyjrzenie się tradycyjnym podejściom studiów nad stosunkami międzynarodowymi i połączenie ich z dominującymi (do niedawna) perspektywami w studiach granicznych.

Rejestracja: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZ0vdeuurj8pHtH5pnnpu_AjAuUhJXNLWei-

Kontakt:
Sylwia Zawadzka
sylwia.zawadzka@uwr.edu.pl

Więcej informacji: www.borderrealities.org oraz http://obrop.uni.wroc.pl/Border-Realities.