skrzypce

Melodie trzech pokoleń – trzecia edycja

Poprzedni rok akademicki rusycyści z Instytutu Filologii Słowiańskiej wraz z współorganizatorami – Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Biurem Współpracy Międzynarodowej oraz Centrum Aktywności Studenckiej i  Doktoranckiej zakończyli specjalną edycją XIX Konkursu Piosenki Słowiańskiej – Sercem z Ukrainą – nowy rok zaś rozpoczynają kolejną, trzecią edycją koncertu Melodie trzech pokoleń.

6 października na scenie Oratorium Marianum wystąpią studenci, wykładowcy oraz rektor senior prof. Adam Jezierski w charakterze akompaniatora i wykonawcy – czyli trzy pokolenia na jednej scenie. Usłyszymy utwory w językach-angielskim, czeskim, polskim i ukraińskim.

Koncert rozpocznie wybitnie utalentowany 15-letni uczeń, który na trąbce wykona Scherzo Koncertowe   E. Abramiana. Ten najmłodszy uczestnik koncertu   jest laureatem wielu konkursów trąbkowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W ciągu ostatniego roku zdobył 12 pierwszych i drugich nagród oraz kilka Grand Prix.

Publiczność oklaskująca wykonawców podczas majowej XIX edycji Konkursu Piosenki Słowiańskiej-Sercem z Ukrainą będzie mogła posłuchać niektórych laureatów – wystąpią studenci z IFS, IDiKS, IINiB, wykładowcy z Polski i Czech, jurorka i sponsorka wszystkich edycji KPS oraz dwie absolwentki IFS. Koncert zakończy rektor senior prof. Adam Jezierski.

Artyści młodego pokolenia, nie tylko ci, występujący na naszej scenie, bardzo chętnie wracają do utworów tak  chętnie słuchanych przez starsze pokolenie – pokolenie ich rodziców i dziadków. Usłyszymy zatem genialny  utwór z repertuaru niepowtarzalnej Miry Kubasińskiej  i zespołu Breakout Do kogo idziesz, najpiękniejszą balladę wszechczasów autorstwa Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Komedy  śpiewaną przez Edmunda Fettinga  Nim wstanie dzień,  Małe tęsknoty autorstwa Wojciecha Trzcińskiego i Andrzeja Mogielnickiego   z repertuaru Krystyny Prońko. Te i inne utwory, które usłyszymy 6 października świadczą o dojrzałości młodych artystów, którzy doceniają piękno tekstów i muzyki sprzed lat.

Młodzi wykonawcy zaprezentują również nowsze utwory ulubionych twórców – np. Kasi Dereń Nie ma kraju, rockowego zespołu Cкай Tебецеможевбити czy Waving through a window. Miłośnicy rzewnych, lirycznych utworów również będą usatysfakcjonowani. Usłyszą П‘єжуравкаводу, Dumy moi oraz stary, łemkowski utwór Гамерицкий Край.

Miłośnicy nie tylko nostalgicznych, rzewnych, czasami przaśnych melodii spod czeskiej granicy będą zapewne zachwyceni występem znanego polsko-czeskiego duetu, ktory zaprezentuje przy nietypowym instrumentarium zarówno swe utwory autorskie, jak i utwory i znane nie tylko w Polsce.

Koncert odbędzie się w  Oratorium Marianum 6 października 2022 roku o godz. 17.00. Zapraszamy.

plakat

wpisz e-mail