
Poniedziałki z WUWr #22
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego – najnowsza nagrodzona publikacja!
Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego to wyjątkowy konkurs na publikację książki, organizowany od 2007 roku pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wydanie w tej serii jest zaszczytnym wyróżnieniem dla wybitnego i oryginalnego dzieła naukowego. Zobacz więcej: Złota Seria UWr – Uniwersytet Wrocławski
Złotą książką roku 2023 uhonorowano dwie książki, a jedna z nich trafiła właśnie do przedsprzedaży w księgarni WUWr! Publikacja doktora Tomasza Szymańskiego z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego „W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei i jej wybrane postacie w XIX-wiecznej literaturze francuskiej” ukaże się jeszcze we wrześniu!
Co mamy na myśli, gdy mówimy o religii uniwersalnej? Dzisiaj, gdy pluralizm religijny jest na porządku dziennym jako nieodłączny element demokratycznego świata Zachodu, pytanie o religię uniwersalną nasuwa się w sposób niejako naturalny. Jej perspektywa pojawia się niechybnie na naszym horyzoncie kulturowym, wyznaczonym z jednej strony otaczającą nas wielością religii, z drugiej zaś przyświecającymi nam ideałami uniwersalizmu i tolerancji.
Wobec emocji, jakie budzi niekiedy myśl o możliwym powstaniu w przyszłości nowej globalnej religii, tym bardziej pożyteczne wydaje się podjęcie rzeczowej refleksji nad przeszłością tej idei. Nie jest ona bowiem niczym nowym, a dokładniejsze pochylenie się nad dziejami kultury i myśli Zachodu pozwala stwierdzić, że ma już za sobą długą historię.
Co więcej, stanowi ona niezwykle istotne zagadnienie z zakresu historii idei, powiązane z innymi dziedzinami: literaturą, religioznawstwem, filozofią religii, politologią, prawem czy zachodnim ezoteryzmem. Historia idei bada bowiem idee wyrażające się w całości zjawisk i dziedzin kultury: bada ich genezę i rozwój, starając się uchwycić, jak przejawiały się i istniały w różnych kontekstach kulturowych i społecznych. Takie ujęcie problemu wymaga rzecz jasna refleksji interdyscyplinarnej. Także i nasze rozważania sytuować się będą na przecięciu różnych dziedzin nauki, wiedzy i kultury, szczególne miejsce przypadnie jednak związkom historii idei z literaturą.
Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce
Pozostając w temacie przeżyć religijnych, we wrześniu ukaże się jeszcze jedna książka w prace nad którą zaangażowany był dr Szymański. Wspólnie z dr hab. Marleną Krupą-Adamczyk zredagowali międzynarodowy tom „Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce”. Doświadczeniu mistycznemu można przyglądać się z rozmaitych perspektyw: filozoficznej, historycznej, religioznawczej, literackiej i literaturoznawczej, antropologicznej i neuronaukowej. Można też próbować przekraczać granice między tymi dyscyplinami. Niejednoznaczność stanów i przeżyć religijnych to kwestia dyskutowana od czasów, kiedy nauka przekroczyła granice wiary. Kłopotom racjonalnego myślenia zaczęło wówczas towarzyszyć uczucie, które stało się zasadnicze dla pojmowania religii i metafizycznych doznań.
Doświadczenia mistyczne, jak zauważył amerykański filozof i psychofizjolog William James, pozostają zawsze niewypowiadalne, nieuchwytne i tymczasowe. Doznający ich ludzie mogą jedynie im się poddać, później jednak próbować o nich opowiedzieć, nazwać je, a ich przekaz może stać się inspiracją dla artystów, fascynującym przedmiotem dociekań dla badaczy oraz impulsem do duchowych poszukiwań innych ludzi.
Prezentowany tom zawiera artykuły w pięciu językach autorstwa badaczy z różnych krajów, którzy poświęcili swoją uwagę najbardziej mglistym i najtrudniejszym do uchwycenia aspektom doświadczeń mistycznych.
Serdecznie polecamy: Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)!