Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Arqus

Program mentorski Arqus dla młodych naukowców

Doktoranci i doktorantki, młodzi doktorzy i doktorki Uniwersytetu Wrocławskiego! Serdecznie zapraszamy Was do udziału w dziewięciomiesięcznym programie mentorskim dla początkujących naukowców organizowanym przez Sojusz Uniwersytetów Europejskich Arqus. Arqus Mentoring Programme for Early-Stage Researchers ruszy w październiku 2023 roku. Termin składania wniosków upływa 15 maja 2023 roku.

Dzięki programowi w ramach Sojuszu Arqus młodzi naukowcy i naukowczynie z naszej uczelni mogą nawiązać trwałe relacje mentorskie z uznanymi naukowcami na uniwersytetach partnerskich Sojuszu Arqus. Program przeznaczony jest dla doktorantów i młodych doktorów, którzy są zainteresowani profesjonalnym wsparciem w pierwszych etapach kariery akademickiej.

Kluczowe aspekty:

● Po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie, podopieczni zostaną przyporządkowani do mentora z innego uniwersytetu partnerskiego Sojuszu Arqus.

● Mentor i podopieczni spotykają się na minimum czterech (online) sesjach w ciągu dziewięciu miesięcy

● Wizyta podopiecznego w instytucji macierzystej mentora jest zalecana, ale nie jest obligatoryjna.

● Uczestnicy i uczestniczki programu wezmą udział w czterech półtoragodzinnych sesjach szkoleniowych online, które dostarczą informacji i możliwości wymiany doświadczeń na temat tego, jak radzić sobie w środowisku akademickim i jak reagować na wspólne wyzwania (program poniżej).

● Mentorzy będą mieli możliwość uczestniczenia w regularnych salonach mentorskich

● W dniach 5 i 6 października uczestnicy programu mentoringowego będą mieli okazję spotkać się na Uniwersytecie w Grazu (podróż i zakwaterowanie zostaną dofinansowane; udział w tym spotkaniu jest częścią programu)

Trenerem i prowadzącym zajęcia zarówno dla podopiecznych jak i mentorów jest Dr. Yasmin Dolak-Struss, która jest systemowym coachem, trenerem i mediatorem. Od ponad 16 lat wspiera naukowców w zakresie europejskich programów finansowych i rozwoju kariery, ma doświadczenie jako badacz w dziedzinie biomatematyki. Dolak-Struss będzie prowadzić osobiste spotkania, jak również wszystkie szkolenia online dla podopiecznych, a także będzie gospodarzem regularnych spotkań mentorskich.

Grupy docelowe i kryteria kwalifikujące

Grupy docelowe programu mentoringowego to:

● Doktoranci, kształcący się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (z wyjątkiem doktorantów z 1. roku)

● Osoby, które w momencie składania wniosku są zatrudnione jako pracownicy naukowi lub naukowo – dydaktyczni w pierwszym lub drugim roku po doktoracie na Uniwersytecie Wrocławskim

Uczestnicy zobowiązują się do pozostania w Programie Mentoringowym przez okres 9 miesięcy, a także do uczestnictwa w sesjach grupowych.

Wyboru dokona każda uczelnia Arqus lokalnie. Z każdej uczelni zostanie wybranych dwóch uczestników (jeden doktorat/jedna doktorantka i jeden doktor/jedna doktorka).

Jak się ubiegać?

Termin składania wniosków upływa w poniedziałek, 15 maja 2023.

Prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszeniowego. Formularz zgłoszeniowy musi być podpisany przez wnioskodawcę (możliwy jest podpis elektroniczny) i wysłany na adres doctoral-academy@uni-graz.at. O wyniku naboru kandydaci zostaną poinformowani najpóźniej do końca czerwca.

Szczegółowy harmonogram programu mentoringowego znajdziecie w załączniku.

  • Arqus-Mentoring-Programme_Call2023.docx_pol DOCX 137 KB
  • Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

    NEWSLETTER
    E-mail