Czarna okładka tom 18 W poszukiwaniu jedności

Tom XVIII – W poszukiwaniu jedności

Tom XVIII ma charakter szczególny, przypada bowiem na dwudziestolecie działalności interdyscyplinarnego seminarium Studium Generale. Przewodnią ideą towarzyszącą powstaniu i działalności Studium, było tworzenie pomostów między dziedzinami wiedzy specjalistycznej, poszukiwanie uniwersalnych praw rządzących w różnych obszarach otaczającego nas świata. W okresie minionego dwudziestolecia tematyka Studium rozwijała się wielowątkowo, jednak naczelnym hasłem było poszukiwanie jedności.

Tom zawiera wykłady oraz wprowadzenia do dyskusji prezentowane na seminarium Studium Generale im. Profesora Jana Mozrzymasa w roku akademickim 2012/2013, poświęcone wybranym zagadnieniom z zakresu przyrody i kultury.

W części poświęconej przyrodzie m.in. postawiony został problem czy możliwa jest naukowa Teoria Wszystkiego, a w ramach biologii syntetycznej omówione zostały wyniki badań dotyczące powstania życia na Ziemi. Dowiadujemy się także, jakie są doświadczalne granice poznania molekularnej struktury materii. Ponadto wykazano, że wyrazem jedności organizmów z otoczeniem jest Zegar Życia, który określa wpływ czynników zewnętrznych na układy organizmu oraz ich wzajemne oddziaływanie.

Druga część tomu poświęcona jest wybranym zagadnieniom kultury. Poznamy twórczość Antonio Gaudiego oraz dowiemy się, że linie są elementami wspólnymi dla Kosmosu i sztuki. Omówiony został problem interdyscyplinarności w naukach humanistycznych i społecznych oraz pokazano, że badania archeologiczne miejsc, w których staczane były bitwy są źródłem informacji historycznych o kulturze, zwyczajach i zdarzeniach w Europie. Zamieszczone zostały też wspomnienia związane z 50.leciem informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim.