
Tom XXI – Dzieła natury. Dzieła człowieka. Historia
XXI tom zawiera niektóre wykłady i wprowadzenia do dyskusji prezentowane na Studium Generale w roku akademickim 2016/2017.
Przedstawione opracowania ukazują wybrane dzieła stworzone przez Naturę, przez człowieka, a także wątki historyczne.
Do dzieł i oddziaływań, jakie stworzyła Natura, należą, podążając od skali kosmicznej do mezoskopowej; fale grawitacyjne, czarne dziury, układy planetarne, struktury występujące na Ziemi oraz mózg człowieka.
Dzieła człowieka występują między innymi w kulturze symbolicznej, halsztackiej, scytyjskiej, inkaskiej, cywilizacjach powstałych w basenie Morza Śródziemnego oraz kulturze europejskiej.
Wybrane działy historii rozpoczynają dzieje Egiptu pod koniec Starego Państwa; okres silnej władzy centralnej i rozbicia, czyli okres pokoju i wojny. Doniosłym wydarzeniem w dziejach ludzkości było przyjście Chrystusa, które zapoczątkowało nową erę i cywilizację w dziejach świata. Pochodzenie Słowian i początki chrześcijaństwa w dorzeczu Odry i Wisły omówione są na podstawie badań archeologicznych oraz źródeł pisanych. Listy z Kaługi ukazują wygnańczy los Polaków w tamtejszym obozie oraz sytuację podczas II wojny światowej.