Próbówki

Uniwersytet Wrocławski wysoko w Nature Index

W najnowszym rankingu The Nature Index Uniwersytet Wrocławski uplasował się na 5. miejscu wśród polskich instytucji w zakresie wskaźnika Share, a na 4. miejscu wśród polskich uczelni. Naukowcy z UWr w ostatnim roku opublikowali 58 artykułów w czasopismach, będących na prestiżowej liście Nature Research, wskaźnik Share wyniósł 15.17. Jeśli chodzi o dziedziny naukowe, wśród badaczy UWr przodują chemicy ze wskaźnikiem Share wynoszącym 8.93. Fizycy zaś, byli w ubiegłym roku współautorami największej liczby artykułów naukowych, opublikowali ich aż 27.

The Nature index to baza danych gromadząca informacje o afiliacjach autorów publikacji naukowych i współpracy badawczej. Indeks śledzi wkład w tworzenie publikacji naukowych w 82 najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, wybranych przez niezależną grupę badaczy. Ranking jest opracowywany przez Nature Research, wydawcę m.in. czołowego czasopisma naukowego Nature. Przedstawia zarówno bezwzględną liczbę artykułów opublikowanych w ww. czasopismach przez naukowców z poszczególnych krajów oraz instytucji naukowych (tzw. Count), jak i wskaźnik dotyczący procentowego udziału we współautorstwie danej publikacji (tzw. Share).

Za każdy artykuł, którego współautorem jest badacz z danego kraju, bądź instytucji, kraj ten bądź instytucja otrzymuje 1 punkt (Count). Wskaźnik Share obliczany jest w taki sposób, że każdy artykuł otrzymuje 1 punkt, do podziału pomiędzy współautorów. Zakłada się, iż każdy z naukowców przyczynił się do powstania publikacji w równym stopniu. Jeśli zatem artykuł ma 10 autorów, każdy z nich otrzymuje 0.1 punktu (Share).  Wyniki przedstawiane są również w podziale na poszczególne dziedziny naukowe, t.j. Nauki fizyczne, Chemia, Nauki o Ziemi i Środowisku oraz Nauki biologiczne.

Najnowszy ranking prezentuje wyniki afiliacji artykułów opublikowanych między 1.listopada 2020 roku a 31. października 2021.

Wynika z niego, że polscy badacze byli współautorami 802 artykułów naukowych, a wskaźnik Share wyniósł 263.52. Najwięcej jako kraj publikujemy w dziedzinie Nauk fizycznych. Chemia natomiast jest dziedziną, w której mamy najwyższy wskaźnik Share w stosunku do wskaźnika Count.

Uniwersytet Wrocławski uplasował się na 5. miejscu wśród polskich instytucji w zakresie wskaźnika Share, a na 4. miejscu wśród polskich uczelni. Pierwsze miejsce zajęła Polska Akademia Nauk. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego w ostatnim roku opublikowali 58 artykułów w czasopismach, będących na prestiżowej liście Nature Research, wskaźnik Share wyniósł 15.17. Jeśli chodzi o dziedziny naukowe, wśród badaczy UWr przodują chemicy ze wskaźnikiem Share wynoszącym 8.93. Fizycy zaś, byli w ubiegłym roku współautorami największej liczby artykułów naukowych, opublikowali ich aż 27.

10 polskich instytucji, które zajęły najwyższe miejsca wg nature index pod względem wskaźnika Share:

1. PAN
  2. Uniwersytet Warszawski