Flaga Ukrainy

We Wrocławiu naukowcy będą rozmawiali o wojnie na Ukrainie

24 i 25 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się XI Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych pt. Nowy ład międzynarodowy. Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych jest stowarzyszeniem naukowym reprezentującym badaczy stosunków międzynarodowych.

Temat przewodni tegorocznej konferencji nawiązuje do problematyki zmian w strukturze i funkcjonowaniu współczesnego ładu międzynarodowego. Bezpośrednią inspiracją do tych rozważań jest agresja Federacji Rosyjskiej – nuklearnego mocarstwa, które wskutek agresji na Ukrainę podważyło zasady porządku ukształtowane po zimnej wojnie w Europie.

Przedmiotem dyskusji będą również zmiany w strategiach międzynarodowych współczesnych mocarstw, które polegają na coraz częstszym odwołaniu się do argumentów siły, kwestionowanie obowiązujących zasad przez państwa, organizacje międzynarodowe i korporacje globalne, a także słabość systemu Narodów Zjednoczonych, który nie jest w stanie skutecznie przeciwstawić się graczom ignorującym reguły stosunków międzynarodowych. Nie zabraknie dyskusji poświęconych tematyce przywództwa w systemie międzynarodowym. Naukowcy będą zastanawiali się nad tym jak w przyszłości będzie się kształtowała struktura systemu międzynarodowego, a w szczególności, czy przywództwo Stanów Zjednoczonych zostanie zastąpione układem, w którym to Chiny i Unia Europejska będą równoważyły wpływy amerykańskie, a także jak będzie się kształtowała pozycja NATO i UE.

W wydarzeniu udział weźmie ponad stu badaczy z uczelni w całym kraju. Tegoroczna edycja konferencji ma szczególny charakter, bowiem decyzją ministra Edukacji i Nauki z 27 października 2022 r. stosunki międzynarodowe zyskały status dyscypliny naukowej w obrębie nauk społecznych. Konferencja przypieczętuje zatem proces wyodrębniania się dyscypliny i podkreśli tradycję badań stosunków międzynarodowych w naszej uczelni, które miały również wpływ na ukształtowanie tożsamości nowej dyscypliny.

Konwencja odbędzie się w dniach 24-25 listopada 2022 r. w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego przy. ul. Koszarowej 3. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia oraz Andrzeja Jarocha, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Partnerami konferencji są Instytut Europy Środkowej z Lublina, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, stowarzyszenie Projekt Akademia.

Medialny patronat nad wydarzeniem objęły: sieć Euroaktiv i Radio Rodzina. Sponsorem konferencji jest s4tech, firma z branży IT.

Nowy Ład