ostrów wielkopolski

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Uniwersytetu Wrocławskiego w Ostrowie Wielkopolskim

17 listopada 2022 roku odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim X Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Lokalna społeczność żydowska”. Tę cieszącą się dużym zainteresowaniem konferencję organizuje od 10 lat działająca w mieście pracownia Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych o nazwie Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski.

Ze strony miasta słowa uznania padły pod adresem organizatora i kierownika naukowego tych cyklicznych konferencji Uniwersytetu Wrocławskiego, dr. Krzysztofa Morty. Zabierając głos wiceprezydent miasta, Sebastian Górski podkreślił, że konferencje wrosły już na stałe w krajobraz miasta jako ważne i cenne wydarzenie naukowe i są wymierną i znaczącą ofertą wrocławskiej uczelni dla mieszkańców nie tylko Ostrowa, ale regionu. Słuchaczami ich bowiem są nie tylko z ostrowianie, ale mieszkańcy Pleszewa, Kępna, Odolanowa i innych miast Południowej Wielkopolski. Od 10 lat młodzi ludzie mogą także przy okazji konferencji dowiedzieć się o samym Uniwersytecie Wrocławskim, jego historii, pozycji i ofercie. Służą temu pewne kompleksowe działania jak organizowane przez dr. Mortę zarówno wykłady w szkołach średnich jak też spotkania klas maturalnych we Wrocławiu, np. przy okazji wykładów organizowanych przez pracowników naukowych Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych.

Ostrowski Ośrodek ISKŚiO owocnie współpracuje z lokalnymi regionalistami i uczonymi z innych uczelni mających swe oddziały w Ostrowie czy zgrupowanymi w Ostrowskim Towarzystwie Naukowym (dr Morta jest tam wiceprezesem). Z okazji małego jubileuszu obecna konferencja poświęcona była przede wszystkim kwestiom związanym z historią miasta i regionu. Nowe odkrycia dotyczące ostrowskich macew zaprezentował dr Krzysztof Morta. Duże ożywienie i dyskusję wywołał odczyt dr. Józefa Pietrzaka, który przedstawił nowe badania dotyczące zamieszek, do jakich doszło w Ostrowie w 1921r. na tle narodowościowym. Łukasz Krzyszczuk, sekretarz konferencji od samego jej początku, zapoznał zebranych w ostrowskiej synagodze z hebraikami Biblioteki UWr, przedstawiając nowe badania nad przechowywanym w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu średniowiecznym kodeksem kartuskim pochodzącym z Legnicy. Zachęciło to wielu do odwiedzenia w najbliższej przyszłości Wrocławia i przekonania się osobiście o bogatych zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej, tym bardziej, że Łukasz Krzyszczuk od lat przygotowuje odpowiednie prezentacje dla wszystkich zaciekawionych tematem manuskryptów.

Dobra współpraca pracowni Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych z innymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi w Ostrowie Wielkopolskim zaowocowała zorganizowanym przez Ostrowskie Towarzystwo Naukowe na zakończenie konferencji okolicznościowym koncertem „Pieśni do słów Zuzanny Ginczanki” w wykonaniu Aleksandra Resztik i Katarzyny Ewy Sokołowskiej z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.